Остварење редитељке и новинарке Слађане Топаловић Нестеровић, које је на Фестивалу добило струковну награду за режију, прати узбудљиву авантуру током две године и 20.000 километара на друмовима девет земаља, и руши предрасуде о тим људима сажете у опште познато: „ружни, прљави и зли“.
За 86 минута филма, поред авантуре бајкера у Србији и иностранству, гледаоци могу да испрате причу и о ретко занимљивим људима и цени коју су спремни да плате за своје идеале, људима чији животни стил није за свакога, али би свако од нас волео да га искуси барем на кратко.
Један од главних актера филма је Горан Јовановић Фонза, Нишлија који је привукао пажњу јавности пре неколико година када се у свечаној ложи на стадиону Маракана у Београду појавио са председником Русије Владимиром Путином. Фонза каже да је Бог поклонио човеку мотор да би био слободан, а сви који возе мотор са њим су му браћа.
„Свако од нас је изабрао свој пут и храбро гледа на свој живот, не ишчекује неку светлију будућност и не прича о прошлости. Шта је било — било је; шта ће да се деси још се није десило“, каже Фонза и додаје да је „у животима бајкера најважније да седнеш на мотор да те ветар ишиба и све ти буде другачије“.
Редитељка Слађана Топаловић Несторовић каже да је инспирацију за филм добила још 2011. године, јер је то био тежак период за њу имајући у виду, како је рекла, свеопшту апатију због тадашње политичке ситуације у Србији.
„Захваљујући Фонзи ми се отворио цео свет, упознала сам те дивне људе, а такође сам упознала и руску екипу предвођену једним фантастичним човеком — Александром Залдастановим, познатијим под надимком Хирург. Жеља ми је била да из прве руке проверим какав је заправо однос руског народа према Србији и да ли је истина оно што су нам сви говорили, а то је да нема љубави и да је само у питању политички интерес. Успела сам то да проверим и са сигурношћу тврдим да то није тако“, поручује Топаловић Нестеровићева.
Тренутни председник српских „Ноћних вукова“ Саша Савић Шваба је најавио да ће српски бајкери, на позив својих руских колега, учествовати 9. маја на традиционалној војној паради у Москви у част седамдесетогодишњице од победе у Другом светском рату.
Завршен 62. Фестивал документарног и кратког филма
Свечаним проглашењем и уручењем награда синоћ је у великој сали Дома синдиката завршен 62. Београдски фестивал документарног и краткометражног филма (БФДКФ). У домаћој селекцији жири је за најбољи филм наградио дугометражни документарни филм „Logbook Serbistan“ редитеља Желимира Жилника, а у категорији средњеметражни документарни филм „У мраку“ Горана Станковића.
У категорији кратког метра награђени су: за најбољи документарац „Корени зла“ Желимира Гвардиола, за најбољи играни филм „Цртани“ Душана Бабића, за најбољи анимирани „Јоy & Јоy“ Ђузепеа Белавије, за најбољи студентски „If I had it my wаy I would never lice“ Марка Грбе Синга, и за најбољи експериментални „Вече уз радио“ Милоша Томића.
Струковне награде добили су за режију Слађанa Топаловић Несторовић — „Друго име за слободу“, за сценарио Дејан Петровић „Рестарт“, за монтажу Никола Драговић — „Океан“, Милан Јаконић и Тамара Дракулић, за фотографију Миладин Чолаковић — „Гадан сапун“, за продукцију Саболч Толнаи — „Цвеће зла“, за дизајн звука Александар Протић — „Анпл“, и за музику Александар Ранчић — „Маријина епизода“.
У регионалној селекцији жири је за најбољи дугометражни документарни филм наградио филм „Потрошени“ Борута Шепаровића, а за најбољи средњеметражни документарни „Прави човек за капитализам“ Душана Моравеца.
У категорији кратког метра награђени су: за најбољи документарни филм „Епоха“ Владимира Перовића, за играни „Шетач“ Филипа Мојзеша, за анимирани „Левитација“ Марка Мештровића, за студентски „Неки од нас“ Ање Кавић, и за експериментални „Амнезијак на плажи“ Далибора Барића.
Струковне награде добили су: за режију Тиха Клара Гудац — „Голи“, за сценарио Татјана Божић и Александер Гоекјиан — „Љубавна Одисеја“ , за монтажу Дамир Чучић — „Насловница“ и „Ракијашки дневник", за фотографију Бориц Пољак — „Ракијашки дневник“ и „Аутофокус“, за продукцију Ненад Пуховски — „Голи“,„Пролаз за Стелу“ и „Љубавна одисеја“.
Посебно признање за продукцију добили су Вера Робић Шкарица и Хрватски филмски савез, награду за дизајн звука Томислав Бабић — „Амнезијак на плажи“, и за музику Горан Штрбац — „Ракијашки дневник“.
У међународној селекцији дебитантских дугометражних документараца награду за најбољи филм добио је „15 ћошкова света“ Зузане Солакиевич, а специјално признање „Време за дремку“ Каролине Плат.
Одлуке о наградама донела су три жирија — за домаћи програм у саставу Милан Влајчић, Невена Матовић и Горан Радовановић, за регионални саставу Дубравка Лакић, Снежана Ивановић и Младен Ђорђевић, а за међународни у саставу Андреа Рајтер, Горан Терзић и Владан Петковић.
На основу гласања гледалаца, награду публике добио је филм „Голи“ редитељке Тихе Кларе Гудац. Од 23. марта приказано је 96 филмова у такмичарском и више десетина у пратећем програму, које су одабрали нови уметнички директор фестивала Младен Матичевић и чланови Одбора фестивала — Игор Тохољ, Богдан Петковић, Петар Јаконић и Стевица Живков.
Поред четири сале Дома синдиката, пројекције су одржаване у биоскопу Фонтана и Дому културе Студентски град.