Посланици Српске, по свему судећи, неће се вратити у косовске институције јер је усред преговора о њиховом повратку, партија Хашима Тачија предложила да се на сутрашњој седници на дневном реду нађе Резолуција о геноциду српских власти над Албанцима током рата 1998–1999. године.
Посланичка група Демократске партије Косова (ДПК) предложила је да се на наредној седници Скупштине Косова усвоји „Резолуција о геноциду српских власти над Албанцима током рата 1998-1999. године“.
Потпредседница Скупштине Косова и представница бошњачке парламентарне групе Дуда Баље изјавила је за РТК 2 да ће Резолуција вероватно бити усвојена и да ће највише штете нанети српској заједници, која и даље бојкотује рад Скупштине Косова.
Саша Милосављевић, шеф посланичке групе листе Српска у косовском парламенту, за Спутњик каже да о повратку у институције Косова још није донета одлука, а да ће се о најављеној резолуцији тек разговарати.
„Данас или сутра ћемо имати састанак и заузети став о Резолуцији која би у четвртак могла да се нађе у Скупштини. После тога ћемо заузети и став о нашем повратку“, изјавио је он.
Павле Димитријевић, извршни директор БИРОДИ-а, каже да би Резолуција, уколико би била усвојена, свакако одложила започете преговоре и повратак листе Српска у косовске институције, али питање је, каже он, на који рок.
„Резолуција би свакако додатно закопликовала односе, и не верујем да би листа Српска могла да се у таквим околностима врати у институције“, каже он.
Димитријевић додаје да би у неко догледно време Српска наставила да преговара о свом повратку у институције, или би се потегло питање на који начин скупштина Косова може да доноси прописе који се односе директно на Србе на Косову без учешћа њихових политичких представника.
„Ту се већ поставља питање легитимитета и реализовања споразума који су већ договорени у претходном периоду, а мислим да ни међународни фактори неће добронамерно гледати на то пролонгирање и дистанцирање и једне и друге стране“, каже он за Спутњик.
Димитријевић оцењује да најављену резолуцију треба тумачити као још један у низу покушаја да се освежи политичка сцена у Приштини.
„Не верујем да иза тога стоји жеља да се отвори питање утврђивања одговорности за ратна дешавања из тог периода, већ је то још једна карта у политичкој игри и покушај да се ојача преговарачка позиција у односу на Београд у контексту Бриселских преговора, како би се добили неки уступци. То тумачим као дневнополитичку меру и питање је да ли ће проћи кроз парламент и коју ће тежину имати“, наводи Димитријевић.
Дачић: Србија у таквој ситуацији не може да разговара у Бриселу
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјави је данас, после састанка са италијанским колегом Паолом Ђентилонијем да Србија у условима, када се доноси резолуција о геноциду, не може да преговара у Бриселу.
„Ево сад, малопре, добио сам вест, то сам поделио са Паолом, да ће Скупштина Косова да разматра и ако буде на дневном реду, сигурно ће да усвоји неку резолуцију или декларацију о геноциду Србије на Косову. Па чекајте, је л` неко стварно мисли да под тим условима Србија може даље да разговара у Бриселу? О геноциду се не гласа, о њему се суди.