„Почетком недеље није стигла никаква одлука о повратку Шешеља у Хаг, већ је Жалбено веће Хашког трибунала донело одлуку по којој тек треба да поступа Претресно веће. С обзиром да оно још није поступало, да ми још увек ништа нисмо добили, када будемо добили одлуку Претресног већа, тада ћемо и ми одлучивати како ћемо да поступимо и на који начин“, рекао је Селаковић новинарима у Влади Србије.
Жалбено веће Хашког трибунала наложило је да се Шешељ врати у притвор са привремене слободе, а председник СРС је казао да то неће учинити добровољно.
Шешеља, оптуженог за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, првостепено веће је на привремену слободу пустило у новембру прошле године.
Селаковић је изјавио и да није видео извештај војне комисије о паду хеликоптера у коме је погинуло седам особа и да не разуме инсистирање на тој теми, ако је Више јавно тужилаштво рекло да ће до петка, 3. априла обавестити јавност о том извештају.
„Нисам видео извештај, упознат сам да је стигао, не разумем, осим површног новинарског сензационализма и даље невероватно инсистирање на тој теми ако је Тужилаштво рекло да ће до петка изаћи у јавност са извештајем“, казао је Селаковић новинарима у Влади Србије.
Упитан да прокоментарише то што су делови извештаја објављени у појединим медијима, Селаковић је рекао да то није ни први ни последњи пут да се тако нешто дешава, да је то наслеђен проблем „с којим се боримо“.
Министарство: Београд не повлачи дипломате
Министарство спољних послова Србије саопштило је данас да је Србија чврсто опредељена за даљи развој сарадње и јачање међусобног поверења у односима са Хрватском, истичући да то не би смело да буде угрожено „непримереном реториком и поступцима појединаца“.
У саопштењу поводом јучерашњег инцидента с паљењем хрватске заставе у Београду, због чега је Хрватска упутила оштар протест Амбасади Србије у Загребу и позвала свог амбасадора у Србији на консултације, МСП наводи да Србија неће повући своје дипломатске представнике из Хрватске.
„Србија је чврсто опредељена за развој добросуседских односа у региону, укључујући и решавање отворених питања и проблема у билатералним односима са Хрватском конструктивним дијалогом, уз пуно уважавање интереса обе државе“, наводи се у саопштењу.
Више пута изражено опредељење за даљи развој билатералне сарадње и јачање међусобног поверења, не би смели да буду угрожени непримереном реториком и поступцима појединаца, додаје МСП.
У саопштењу се подсећа да су „надлежни органи Србије одмах предузели одговарајуће мере у складу са кривичним законом поводом инцидента који се догодио испред Палате правде у Београду 1. априла 2015“, када је хашки оптуженик и лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ запалио заставу Хрватске.
Министарство такође напомиње да је „Србија протеклих година имала разлога за незадовољство због изјава и поступака појединаца и институција Хрватске, што није утицало на промену стратешког опредељења Србије да развија добросуседске односе са Хрватском“.