Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је данас да је преостало још неколико мањих корака до постизања договора са Ираном.
Разговори између Ирана и шест светских сила настављени су данас, иако је у уторак истекао рок.
Бела кућа је јуче саопштила да ће САД напустити преговоре ако се одуже.
Портпарол Беле куће Џош Ернест рекао је да нема смисла напуштати преговоре све док има озбиљног напретка.
„Имамо осећај да су разговори продуктивни и да ће имати прогреса. Али ако осетимо да су преговори у застоју, САД и међународна заједница су спремне да их напусте“, рекао је он.
Како пише Ал Џазира, постизању споразума оштро се противи Израел. Премијер Израела Бењамин Нетанјаху тврди како би тај договор могао бити опасан не само по његову земљу, већ за цели свет.
Ирански министар спољних послова Мухамед Џавад Зариф рекао је како не очекује да ће на крају преговора бити потписан оквирни споразум, али да је задовољан напретком.
„Чињеница је да смо постигли договор о начину решавања спора, али писани споразум је оно што треба да саставе и потврде све стране. За то су потребна три месеца, надам се, а можда и мање“, рекао је Зариф.
Хасан Бехештипур, политички аналитичар иранског канала Прес ТВ, каже за Спутњик да постоји могућност да САД саботирају преговоре.
„Још од почетка рунде у Лозани, било је јасно да ће Американци „гурати клипове у точкове“ учесницима преговарачког процеса (и то учесницима са обе стране стола) и да ће постављати неке нове услове. Чак и ако америчка делегације напусти Лозану до краја преговора, то неће скинути одговорност за опште коначно решење. На крају крајева, то ће бити потпуно неуважавање према другим представницима ’Шесторке‘, као и према иранској страни“, рекао је Бехештипур.
Он тврди да је Иран испуњавао све захтеве које је пред њега поставила „Шесторка“ и да је учинио све што је до њега како би се направила општа атмосфера поверења у одлучујућој фази преговора.
„Мислим да Русија, Велика Британија, Француска, Кина и Немачка морају да иступе са иницијативом да америчка делегација мора остати до краја преговора у Лозани у сваком случају. У супротном, биће веома тешко да се постигне споразум“, сматра Бехештипур.