Ирански министар спољних послова Џавад Зариф и висока представница ЕУ Федерика Могерини прочитали су заједничко саопштење.
FM #Steinmeier @FedericaMog @JZarif. @LaurentFabius @PHammondMP + @JohnKerry moments before announcement of #IranDeal pic.twitter.com/vV3zHEFsoY
— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) April 2, 2015
Могеринијева је рекла да ће бити укинуте све америчке и санкције ЕУ против Техерана везане за нукеларни програм. Зариф је навео да ће, према споразуму који треба да буде сачињен до 30. јуна, САД и ЕУ престати да спроводе било какве антииранске санкције, а да ће Техеран наставити богаћење уранијума као део мирољубивог нуклеарног програма и у оквиру договора.
Према речима Могеринијеве, иранске резерве уранијума биће ограничене, а једини објекат за богаћење који ће наставити да ради биће онај у Натанцу, док ће нуклеарни објекат у Фордоу бити претворен у центар за нуклеарну физику.
Решења постигнута на преговорима послужиће као основа за будући споразум Техерана и „шесторке“, саопштила је шефица дипломатије ЕУ. Зариф је навео да ће нуклеарно питање Ирана бити предмет нове резолуције Савета безбедности УН, док ће све претходне које се односе на то питање престати да важе.
Final Ministerial Plenary of these #IranTalks. Now going to meet the press with @JZarif. Good news
— Federica Mogherini (@FedericaMog) April 2, 2015
Добру вест је први саопштио ирански председник Хасан Рохани на свом Твитер налогу пред прес-конференцију о резултатима преговора које су представници Ирана осам дана водии у Лозани у Швајцарској са представницима шест великих сила — пет чланица Савета безбедности Уједињених нација, плус Немачка. Рохани је навео да ће рад на нацрту споразума почети одмах.
Solutions on key parameters of Iran #nuclear case reached. Drafting to start immediately, to finish by June 30th. #IranTalks
— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) April 2, 2015
Према информацијама агенције Ројтерс, договор предвиђа да ће две трећине иранских капацитета за обогаћивање урана бити обустављене у наредних десет година.
Ирански медији преносе да оквирни споразум предвиђа да ће Техеран смањити број центрифуга са садашњих 19.000 на 6.000.
САД и ЕУ ће укинути санкције Ирану након што буде потписан споразум 30. јуна и након верификације Међународне агенције за атомску енергију, рекао је Зариф.
Амерички председник Барак Обама рекао је да ће захваљујући овом историјском договору свет бити безбеднији. Овај споразум затвара пут Ирану ка нуклеарној бомби, рекао је Обама и додао да ће детаљи бити разрађени до краја јуна, а да ће међународна заједница укинути санкције Техерану.
Израелски премијер Бењамин Нетанјаху је међутим затражио да споразум између Ирана и светских сила „знатно ограничи ирански нуклеарни програм“. „Сваки споразум мора знатно да ограничи иранске нуклеарне капацитете и заустави тероризам и агресију“, рекао је Нетанјаху.