„Десетине хиљада људи напустиле су своје куће, а део њих је преко мора отишао за Џибути и Сомалију“, изјавила је заменица генералног секретара УН за хуманитарна питања Валери Амос.
Она је позвала све стране да не гађају болнице, школе, избегличке кампове и цивилну инфраструктуру, пренео је АП.
Амосова је апеловала на све стране у конфликту да поштују међународно право и гарантују безбедност цивила, као и да осигурају приступ становништву ради допремања хуманитарне помоћи и основних животних намирница.
Заменица генералног секретара УН за хуманитарна питања је као велики проблем навела недостатак електричне енергије, воде за пиће и основних лекова. Она је истакла да су и до заоштравања ситуације у Јемену милиони житеља били у крајње неповољном положају.
Према наводима агенције АП, од 25 милиона становника, више од половине живи у сиромаштву, а у земљи је већ 330.000 расељених због ранијих сукоба.
Представник Јемена у Уницефу страхује од хуманитарне катастрофе и истиче да је током прва четири дана ваздушних операција убијено 62 деце, колико их је укупно погинуло прошле године када је шитска милиција Хута почела борбу за проширење утицаја против владиних снага.
Трећина бораца на свим странама млађа је од 18 година, а неки од њих имају 13 и 14 година.
Прошле седмице саудијска авијација је, уз подршку Бахреина, Катара, Кувајта и Уједињених Арапских Емирата, почела бомбардовање положаја Хута, присталица покрета Ансар Алах, на јеменској територији.
Операцији, чији је циљ враћање легалног председника Абд-Рабуа Мансура Хадија и његове владе на власт, прикључили су се и Египат, Јордан, Мароко, Пакистан и Судан.