Русија и Кина узнемирене су због могућег размештања америчког противракетног комплекса за пресретање ракета средњег домета ТХААД на територији Јужне Кореје, пише „Дипломат“.
САД су изјавиле да је планирано размештање противракетне одбране условљено забринутошћу због растућег ракетног потенцијала Северне Кореје, напомиње часопис.
„Узнемиреност Москве изазвана је чињеницом да комплекси америчке противракетне одбране могу да буду размештени у непосредној близини границе с Русијом“, изјавио је у амбасадор Руске Федерације у Јужној Кореји Александар Тамоњин, а преноси лист.
Поред тога, наводи се у тексту, домет противракетне одбране далеко прелази границе корејског полуострва.
„То је универзални комплекс. Разуме се, један од циљева је Северна Кореја, али потенцијална моћ система омогућава да се пресрећу, на пример, руске ракете (…) то је за Кину и Русију основа за узнемиреност“, рекао је у разговору за „Дипломат“ шеф одељења за Кореју и Монголију Института за оријенталистику Руске академије наука Александар Воронцов.
Лист такође напомиње негативну позицију Пекинга према потенцијалном размештању америчке противракетне одбране у близини кинеске границе.
Приставши да се прикључи инвестиционој иницијативи Кине – Азијској банци за инфраструктурне инвестиције, Сеул је закомпликовао односе с Вашингтоном који се упорно противи учешћу својих стратешких савезника у партнерским односима с Пекингом.
У ситуацији када у први план долази питање размештања комплекса противракетне одбране САД на полуострву, Јужна Кореја је принуђена да тражи дипломатску равнотежу између притисака Вашингтона и оштрог супротстављања регионалних суседа – Русије и Кине.
Председник Јужне Кореје Пак Кин Хе још није огласио своју званичну позицију — администрација шефа државе настоји да избегне јавно разматрање питања у вези с америчком противракетном одрбраном, делујући у оквирима политике „стратешке двосмислености“. У то време низ представника водеће партије иступио је с подршком пројекту, наводи „Дипломат“.