Он је у интервјуу за београдски лист „Данас“, поводом најаве захтева Трибунала у Хагу да се за ратне злочине оптужени лидер СРС Војислав Шешељ врати из Србије у притвор, рекао да не разуме зашто кажу да су одлуке Трибунала усмерене ка дестабилизацији и рушењу српске владе.
„Морам признати, не могу разумети зашто тако кажу. Шешељ је један од оптуженика за тешке злочине… Обавеза је сваке државе да поштује налоге Суда, и Србија ће, извршењем налога, доказати своју снагу и приврженост међународно признатим вредностима и међународном праву. Одлазак Шешеља у Хаг неће нимало наштетити ни Србији, ни Влади, напротв“, казао је Јосиповић, преноси агенција Бета.
Упитан колико лидер СРС може дестабилизовати регион, Јосиповић је рекао да је Шешељ оптужен за најтеже жлочине, и да је он без обзира на то каква ће бити пресуда, један од протагониста говора мржње и ратни хушкач.
Јосиповић је додао да не би прецењивао Шешељев потенцијал да дестабилизује регион, јер Шешељ није ни толико важан, ни толико моћан, али је сигурно да уноси незадовољство, па и страх међу грађане који желе мир.
Он је оценио да је добро да хрватска председница Колинда Грабар Китаровић долази у Србију и да је сигуран да ће наставити политику добросуседских односа.
Јосиповић је додао да, као и она, сматра да је Србија требало да спречи или осуди хушкачке наступе Шешеља.
На констатацију да му се замера да за време свог мандата није решено питање људи несталих у рату 1992-95. и да су смањена или укинута средства за Србе-повратнике, Јосиповић је рекао да у Хрватској то не виде тако.
„Занимљиво, ми у Хрватској, па већином и међународна заједница, сматрамо да је главна кривица за нерешавање питања несталих на Србији која не жели да о убијенима да податке из војних архива. О томе смо водили бројне разговоре, добијали обећања“, рекао је он.
Упитан зашто се нико из Хрватске никада није извинио Србима због војно-полицијске акције „Олуја“, у којој су масовно протерани из Хрватске 1995. године, Јосиповић је рекао да је својевремено председник Србије Борис Тадић изразио жаљење над гробом побијених у Овчари, а он, Јосиповић, над гробовима побијених српских цивила.
„Када говоримо о извињењима, ипак би се ваљало освестити чија је војска нападала другу земљу. Мислим да пресуда Међународног суда правде врло балансирано и тачно говори о гресима, и једне и друге стране“, рекао је Јосповић.
Додао је да му је жао што се избеглице нису вратиле, али је подсетио да су међу њима били и они који су спроводили политику тадашњег председника Србије Слободана Милошевића.