Подаци истраживања обављеног у периоду од 30. марта до 3. априла ове године показују и да 22 одсто њих мисли да би Шешељ требало да буде изручен у Хаг, док 17 одсто испитаника сматра да би Шешељ требало да остане у Србији као слободан грађанин.
Одговор на питање „Када је Војислав Шешељ у питању за Србију би најбоље било“ не зна 15 одсто испитаника, док пет одсто њих сматра да би Шешељ требало да буде ухапшен и да му се суди у Србији.
Уколико Влада Србије одбије захтев Хашког трибунала 67 одсто испитаника сматра да ће Србија трпети жестоке политичке притиске, док 48 одсто мисли да ће због тога наша земља поново бити непријатељ Запада.
Да се ништа посебно неће променити мисли 23 одсто њих, док 17 испитаника каже како ће у том случају Србија прекинути све односе са делом међународне заједнице.
Пуштање Шешеља на слободу, а онда захтев да се врати у Хаг има за циљ да се дестабилизује Влада Србије и Александар Вучић сматра 27 одсто испитаника агенције "Фактор плус".
За 23 одсто њих је циљ да са се спречи Шешељев „говор мржње", а 21 одсто анкетираних сматра да је циљ дестабилизација Србије и региона.
Да је у питању коначни обрачун са Шешељом став је 17 одсто испитаника, седам одсто њих сматра да је у питању циљ да се заустави Шешељев долазак на власт у Србији, док одговор на ово питање не зна два одсто анкетираних.
Истраживање је показало и да Српска напредна странка и даље ужива највећу подршку грађана Србије.
Више од половине испитаника — 50,6 одсто подржава СНС, Социјалистичку партију Србије (СПС) 10,8 одсто, Демократску странку 7,1 одсто, а Српску радикалну странку 4,8 одсто.
На питање да ли би изашли на гласање уколико би оно било одржано ове недеље, скоро половина (47 одсто) испитаника одговорило је да би сигурно гласало, док 21 одсто испитаних грађана не би изашло на гласање.
Медији под контролом политичара и делимично независни за трећину испитаника
Да су медији су под контролом политичара сматра 27 одсто анкетираних испитаника којима је агенција "Фактор плус" поставила питање: Како оцењујете слободу медија у Србији?
Такође, према истом истраживању 27 одсто испитаника сматра да су медији делимично независни, 25 одсто њих тврди да су медији под контролом крупног капитала, а 21 одсто анкетираних да су медији потпуно независни.