Келер је на предавању о придруживању Србије ЕУ у светлу масонске ложе Великог Оријента рекао да су судбине Европе и Србије повезане „јер се Србија налази на раскрсници, у центру саме Европе“, преноси Бета.
„Србија је учинила велике напоре да постане део породице демократских земаља, што је између осталог доказала и сарадњом са Трибуналом у Хагу. Србија треба да буде поносна на оно што је учинила, нарочито у светлу чињенице да је њена историја била веома бурна и да учење демократије у таквим условима дуго траје“, изјавио је Келер.
Према његовим речима, Европа се данас све више окреће ка југу и размишља о везама са Турском, што Србији даје „битну улогу повезивања Европе и Балкана“.
„Србија је и мост између Европе и Русије, она може да помогне Европи да боље разуме различите земље и културе источног дела континента“, оценио је Келер и додао да Србија мора проћи кроз процес усклађивања са законима и тековинама ЕУ, које је „некад тешко интегрисати у националне оквире“.
Како је истакао, иако „најоптимистичније“ прогнозе предвиђају улазак Србије у ЕУ 2020. године, „забрињава“ тренд разочарања грађана у ЕУ и пад подршке евроинтеграцијама.
„Разочарање грађана у ЕУ, које је присутно широм Европе, последица је технократизације и бирократизације Уније коју данас воде институције као државе унутар државе. Економска криза доводи до раста популистичких покрета и националистичких странака, што је у супротности са начелима на којима је изграђена ЕУ“, рекао је Келер.
Он је додао да је Европа, каква данас постоји, „већ мртва или на самрти“ и да је главни пројекат свих Европљана, укључујући и слободне зидаре, „осмислити како ће Европа изгледати за 30-40 година“.
„Историја Европе још није написана. Сви европски народи треба сами да одлучују о сопственој судбини, а не неке удаљење институције“, рекао је Келер.
Предавање о придруживању Србије Европској унији одржано је у Кући културе Факултета за медије и комуникације Универзитета Сингидунум у Београду.