Отказ је добио шеф Националне финансијске инспекције Николај Гордијенко, чија открића чланови партије Петра Порошенка називају само врхом леденог брега.
Управо оваква изјава и наводне намере Јацењука да самостално преговара са Немачком о евентуалном приступању Украјине Европској унији поново стварају јаз између председника и премијера државе у хаосу.
Гордијенко је наводно дошао до информација да су поједини чланови Јацењуковог кабинета били умешани у корупционашку аферу вредну више од 30 милиона долара.
Ипак, Јацењук је на то одговорио отказом Гордијенку и речима да је Гордијенко пристрасан и да не може независно да обавља посао који му је био поверен.
Проблеми у унутрашњој организацији власти у Кијеву продубљени су 1. априла када је Јацењук отпутовао у неочекивану посету Ангели Меркел.
Посета, упркос дипломатским протоколима, није најављена, а украјински медији су је готово игнорисали и тиме се определили за страну коју заступа председник Петро Порошенко.
За разлику од претходних изјава Јацењук је навео да подржава одржавање избора у региону Донбаса, што се коси са Порошенковим ставовима, али иде на руку западним земљама које виде Порошенка као препреку за пуну имплементацију споразума из Минска.
Ипак, као иницијална каписла за продубљивање конфликта двојице лидера је недавни скандал који је изазвао олигарх Игор Коломојски, заузевши просторије компаније „Укрнафта“.
Порошенко је реаговао на то објавом рата олигарсима, а његова партија је затражила да се спроведе истрага о корупцији у Влади Украјине.
Даљи ток „драме“ је покушао да смири амерички потпредседник Џо Бајден, позивом Јацењуку и захтевом за политичко јединство Украјине.
Ипак, у петак су посланици Порошенкове партије и десничарске странке Свобода почели скупљање потписа за одлазак Јацењука са места премијера.
Кључни дан за Јацењука је у уторак, када ће се у Парламенту расправљати о његовом поверењу.