Према речима заменика команданта снага ВКО, потенцијална опасност од изненадног глобалног напада САД на територију Русије главни је разлог јачања система ПВО Русије.
„Питања противваздушне одбране су сада међу примарним плановима. То је због концепта изненадног глобалног напада који су усвојиле САД и који представља главну опасност за Руску Федерацију из ваздушно-космичког простора", рекао је генерал Макаров.
Он је објаснио да амерички концепт изненадног глобалног напада предвиђа да у кратком временском интервалу нека држава, коју САД сматра непријатељем, буде изненада нападнута — дужина напада ће се кретати од 40 минута до два и по сата. У ту сврху могу бити употребљене како крстареће и међуконтиненталне ракете које се већ користе, тако и средства која треба да се појаве у блиској будућности — хиперсоничне летелице.
„Управо за борбу са овим летелицама прави се систем противваздушне и противракетне одбране Русије, ком војно-политичко руководство земље придаје велики значај“, додао је он.
Према оценама команданта ВКО Русије, САД ће до 2020. године поседовати око 8.000 крстарећих ракета, од којих ће 6.000 бити у стању да носи нуклеарне бојеве главе.
„Са сигурношћу се може рећи да при одређеним условима оне могу бити употребљене против објеката на територији Русије“, рекао је Макаров.
Москва је практично 100 одсто заштићена од потенцијалног напада противника
Генерал-мајор је нагласио да је Москва заштићена средствима ваздушно-космичке одбране скоро 100 одсто.
„Војно-политичко руководство земље данас ради све како би грађани наше земље били заштићени од могућих напада из ваздушно-космичке сфере. Данас је Москва заштићена од напада ваздушног противника са вероватноћом од 99 одсто, 1 одсто је немогуће искључити“, изјавио је високи војни званичник у програму „Генералштаб“ на радију РСН.
Не постоје средства ваздушног напада која Русија не може да детектује
Према његовим речима, средства ПВО које поседују Оружане снаге Русије способна су да детектују сваки ваздушни циљ, укључујући авионе изграђене на бази „стелт“ технологије.
„Не постоје данас средства ваздушног напада која су за нас неприметна. Наши грађани могу бити мирни", изјавио је руски генерал.
Он је подсетио да је током рата НАТО са Југославијом 1999. године био оборен бомбардер F-117 Stealth Ратног ваздухопловства САД „старим" системом ПВО совјетске производње, док је за напредније комплексе задатак детектовања оваквих авиона још лакши.
Израда система ПВО и ПРО прешла на виши ниво
Генерал Макаров је навео да је зенитно-ракетни систем (ЗРС) С-500 на ком се данас ради за ПВО Русије, подигао изградњу система ПВО и ПРО на виши ниво.
„ЗРС С-500 сада се налази у фази израде, али знамо да није далеко време када ће он ојачати војску. То је последња реч у изради система противваздушне одбране. У оквиру јединственог командног система биће омогућена борба како са међуконтиненталним балистичким ракетама, тако и са аеродинамичким циљевима“, изјавио је генерал-мајор.
Русија се може супротставити америчком ласерском оружју
Он је додао да, иако америчко ласерско оружје више није баук, Русија никада није заостајала по овом питању и увек ће наћи средства за супротстављање свим врстама савремених офанзивних средстава.
„Сматрам да рад на ласерском оружју данас више није баук. Знам да се на томе ради у САД, али желим да кажем да ни ми не заостајемо по овом питању“, уверава генерал.