Користећи Џи-Пи-Ес базу података за мерење саобраћајних гужви из сата у сат и у ударним терминима, мерења су заснована на поређењу времена потребног за путовање у време када нема гужве, с оним у време највећег „кркљанца“.
У извештају се наводи да је Москва, која је била на првом месту 2012. и 2013. године по најинтензивнијем саобраћају, сада четврта, са саобраћајним индексом од 50 одсто.
Гадске власти су у саопштењу навеле да су поносне на најновије резултате истраживања, изражавајући задовољство што је ниво загушености саобраћаја у руској престоници смањен за 16 одсто.
Истанбул, Мексико Сити и Рио де Жанеиро, су овог пута, рангиране испред Москве, са нивоима загушења који се крећу у распону од 51 до 58 одсто.
Санкт Петербург се, такође, налази у првих десет градова на свету који имају најгоре саобраћајне гужве, али тек на седмом месту, са саобраћајним индексом од 44 одсто.
Што се тиче осталих градова, на осмом месту се налази румунска престоница Букурешт, а на деветом главни град Пољске Варшава.
Варшава је доста напредовала с обзиром да се прошле године налазила на трећем месту, односно на првом месту 2011. године.
И на десетом месту се налази Лос Анђелес, једини град САД и западне Европе рангиран у првих десет најзакрченијих градова на свету, док се Рим, Лондон и Марсеј налазе се у преосталих десет.
Већина путне инфраструктуре руских градова грађена је током совјетског периода и није била предвиђена за толики пораст броја аутомобила на путевима, какав се догодио у последњих 15 година, што доводи до сталне саобраћајне гужве и буквално до рата градских валсти и пешака за изградњу додатних места за паркирање.
Поред тога што су покренуле низ пројеката за развој инфраструктуре како би се побољшала ситуација у саобраћају, московске власти су покренуле и низ програма који су усмерени на смањење недозвољеног паркирања у граду.