Према извештају који је прошле седмице објавила кинеска погребна индустрија, предвиђа се да за 10 година у већини кинеских провинција више неће бити слободних парцела на гробљима.
Због такве ситуације цене гробних места расту вртоглаво, а држава је 1990-их почела да промовише „морске“ сахране, док се све више Кинеза одлучује за кремирање. Према подацима Министарства цивилних послова Кине за традиционалну сахрану годишње би било потребно више 10 милиона квадратних метара.
Да би решила тај проблем, држава је почела да даје субвенције онима који се одлуче да своје ближње сахране у мору.
Пекиншке власти су ове године удвостручиле финансијску помоћ за сахране у мору са 2.000 јуана (326 долара), колико је помоћ износила у 2014. години, на 4.000 јуана. Грађанима су тиме покривени путни трошкови, осигурање и оброци за шест рођака покојника, а обезбеђена је и разградива урна.
Током претходне две деценије у Пекингу је регистровано више од 12.500 сахрана у мору, а укупан број „еколошких“ сахрана је 2014. готово достигао 79.000.
То је, међутим, још увек недовољно. Прошле године је на 15 гробаља на подручју Пекинга само 3,5 одсто сахрана било спроведено на нетрадиционалан начин.
Званичник министарства за цивилне послове задужен за питања погребне индустрије Ванг Ћи каже да се власти надају да ће до 2020. године тај проценат порасти до 50 одсто.
„Не треба да оставимо зелене планине прекривене белим костима“, изјавио је Ванг.