Подаци америчког Истраживачког центра Пју предвиђају огроман раст броја следбеника у свим већим религијама до 2050. године, с тим да ће ислам имати највећи раст од свих.
Студија из 2010. године је показала да на свету има 2,2 милијарде следбеника вере коју је пре две хиљаде година установио Исус Христос, што је 32 одсто верника у свету, док се ислам приближио хришћанству са 1,6 милијарди следбеника, односно 23 одсто.
Уколико пројекције ове студије остану непромењене, број муслимана и хришћана би требало да се изједначи за мање од 30 година, а за нешто више од пет деценија, ислам ће бити најбројнија религија на свету.
До средине века ће, према извештају Пјуа, на свету бити 2,7 милијарди муслимана (29,7 одсто светске популације) и 2,9 милијарди хришћана (31,4 одсто светске популације)
Студија показује и да би, ако стопа наталитета настави да расте, муслимани могли да чине 10 одсто укупног становништва Европе до 2050. године.
Истаживање је базирано на чињеници да муслимани имају највећу стопу рађања широм света — у просеку 3.1 дете по мајци, за разлику од хришћана где тај број износи 2,7.
Муслимани тако чине 34 одсто укупне светске популације младих испод 15 година, у односу хришћане, који чине 27 одсто.
Овај истраживачки центар истиче и да ће за око 60 година доћи до драстичног пораста муслимана, од 73 одсто, широм света, док ће хришћансто порасти само 35 одсто. Очекује се и пад броја хришћана У САД за 12 одсто, док ће број следбеника ислама широм Америке бити у порасту.
Научници предвиђају и да ће, до 2050. године, укупан број становника на свету порасти на око 9,3 милијарди.
Једино место на свету које ће имати пад укупног становништва је Европа.
Истраживачи Пјуа очекују да ће број хришћана на старом континенту опасти за 100 милиона у наредних неколико деценија. Иако је хришћанство још увијек најприсутнија религија на овом континенту, њен проценат ће убудуће бити у опадању.
Студија показује и да ће број атеиста, агностика и осталих, који не припадају никаквој религији, бити у порасту у САД и Француској, где ће до 2050. године чинити четвртину становништва.