Напад, који је почео без објаве рата, означио је почетак Другог светског рата у Краљевини Југославији.
Немачки бомбардери су истог дана, у четири наврата, разорним и запаљивим бомбама засули град. Авиони су полетали са аеродрома из Беча, Граца и Арада. Немачки авиони су најпре бомбардовали престоницу, а потом и Краљево, Ниш и друге градове.
Тадашња престоница Југославије поново је нападнута 11. и 12. априла. Напади су трајали и ноћу, а на град је изручено 440 тона бомби.
Тачан број жртава никада није прецизно утврђен.
На списку погинулих у Београду, који је тада имао 370.000 становника, води се 2.274 грађанина, док неке процене говоре о близу 4.000 страдалих.
Према подацима историчара, 6. априла 1941. године страдало је око 20.000 становника Краљевине Југославије, а током наредне четири године у борби с немачким окупаторима око 1,7 милиона људи.
Представници Града Београда ће поводом сећања на жртве шестоаприлског бомбардовања Београда положити цвеће и одати пошту жртвама на више локација у главном граду. Дан сећања на рушење Народне библиотеке Србије у Другом светском рату биће обележен данас, а централна манифестација биће одржана у 11 сати на локалитету некадашње Народне библиотеке Србије на Косанчићевом венцу.
Народна библиотека Србије позвала је грађане да оставе по једну књигу на локалитету Косанчићев венац, као симболичан повратак књиге на место где је, 6. априла уништен део српске и светске културне баштине.
Крајем априла, прикупљене књиге биће поклоњене библиотекама са најсиромашнијим фондом у нашој земљи.
Присутнима ће се обратити в. д. управника Народне библиотеке Србије Ласло Блашковић, књижевник и издавач Владислав Бајац и министар културе и информисања Иван Тасовац.
У музичком делу програма наступиће гудачки квартет „Инкогнито“.
Дан сећања на страдање Народне библиотеке Србије спомен је страдања једног народа, његове културе, али и позив нашим суграђанима на сећање и одговорност.