„Мислим, међутим, да за нас, Србе и Русе, то није питање бројки и променљивих политичких околности. Заступљеност српске стране има велик симболички значај. То наглашава историјско јединство наших народа, традиционалне везе пријатељства Срба и Руса. Добро то овде осећам“, рекао је Чепурин у изјави за Политику.
Он је подсетио да су на свечаност прославе победе у Великом отаџбинском рату 9. маја позвани представници држава које су дале велики допринос борби против фашизма и истакао да су позвани председник Србије Томислав Николић, министар одбране Братислав Гашић и јединица оружаних снага Србије.
Према његовим речима, заједничка победа у најокрутнијем рату током историје човечанства није нешто чега можемо да се сетимо или да заборавимо у зависности од ових или оних околности, интереса ових или оних снага.
„Улога Југославије и Србије у томе, од првог до последњег дана рата, изузетно је велика, и то високо цене и поштују у Русији. Није случајно да је председник Руске Федерације Владимир Путин посетио Београд поводом 70. годишњице ослобођења српске престонице од фашистичких освајача. У војној паради је тада учествовала и Ваздухопловна акро-група ’Стрижи‘ Ратног ваздухопловства Русије“, каже руски амбасадор.
Он је прецизирао да је 16 јединица из пријатељских држава и земаља антихитлеровске коалиције позвано да учествује у војној паради на Црвеном тргу.
Девет земаља је потврдило своје учешће, две државе су одбиле, а од пет земаља се још очекује одговор. Листа оних који су прихватили позив за свечаност, како каже, биће употпуњена до краја месеца.
Почетком априла своје учешће су потврдили шефови 26 држава и влада.
„У тренутној ситуацији, након државног удара у Кијеву и цивилног рата у Украјини, у фебруару усаглашени споразуми из Минска отворили су могућност за ревитализацију атмосфере конструктивне сарадње на европском континенту. За нас, Европљане, нема алтернативе развоју хуманитарне, привредне сарадње и сарадње у сфери безбедности. И неће је бити“, рекао је руски амбасадор.