У интервјуу руским медијима Алексис Ципрас је навео да је посета Москви могућност да се ресетују односи између Русије и Грчке.
„Можемо рећи да су ти односи протеклих година преживели зимски период. Не знам да ли то личи на сибирску зиму, али је то била зима. Сада долази пролеће које треба да подржимо и подстичемо унапређење односа. Знате, ми се налазимо у посебно напетом геополитичком тренутку. Пред нама су заједнички изазови и треба видети како да им се супротставимо. Треба видети како да наши народи и државе могу реално да сарађују у многим сферама — привреди, енергетици, трговини, пољопривреди, видети како можемо помоћи једни другима“, рекао је политичар и додао да Грчка као чланица ЕУ може постати мост између Запада и Русије.
„Можемо подићи на виши ниво наше трговинске везе, успоставити сарадњу која ће Грчкој дати могућност да извози пољопривредне производе у Руску Федерацију. У последње време, тим односима је био нанет ударац, јер претходна влада моје земље није урадила оно што је могла да уради, како би се избегла бесмислена, по мом мишљењу, политика санкција, због напетости у Украјини. Резултат тога је ембарго на грчке пољопривредне производе, који је нанео озбиљне губитке нашој привреди“, подсетио је он.
Алексис Ципрас је уверен да треба предузети све како би се зауставио грађански рат у Украјини, али дипломатским путем.
„О томе сам говорио на првом самиту ЕУ на којем сам учествовао, обраћајући се свим нашим партнерима и мојим колегама — премијерима и председницима: ’Реците, како видите нову архитектуру безбедности у Европи? Да ли је можете представити са Русијом на супротној страни или са Русијом на путу дијалога и међусобног разумевања?‘ Одговор од многих нисам ни добио. По мени, одговор је јасан: нова архитектура безбедности у Европи не може постојати без Русије“.
Премије Грчке је навео неколико детаља своје посете Москви.
„Осим веома важних сусрета са председником Владимиром Путином, премијером Дмитријем Медведовим, патријархом московским и целе Русије Кирилом, добио сам могућност да говорим на једном од централних руских универзитета. Сматрам да је размена и сарадња између грчких и руских унуверзитета такође веома важан аспект учвршћивања међусобних веза. Оне се базирају на заједничким коренима, заједничкој борби, заједничкој религији, као и културном пространству. Русија је земља богата културом, а Грчка колевка светске цивилизације“.
Председник Русије Владимир Путин и премијер Грчке Алексис Ципрас састаће се данас у Кремљу. На крају разговора биће потписани билатерални документи.