Градоначелник Чарлстона Кит Самеј објавио је покретање оптужнице на конференцији за новинаре, на којој је речено да је припадник градске полиције Слејгер донео „лошу одлуку“, а која га може коштати доживотне робије и смртне пресуде.
„Окривљени је пуцао у жртву више пута у леђа након свађе. Све ово се заснива на видео-доказима и истрази Државног одељења за спровођење закона“, наводи се у судском документу Јужне Каролине, а пренела је агенција Ројтерс.
Видео-снимак, који је забележио очевидац, противречан је изјави коју је оптужени полицајац дао након пуцњаве.
Педесетогодишњи Волтер Скот убијен је у суботу, док је покушавао да побегне, пошто га је полиција претходно зауставила због саобраћајног прекршаја.
За убијеним црнцем иначе је био издат налог за хапшење, због низа прекрашаја везаних за неплаћање алиментације.
Полицајац Слејгер је тврдио да је му је Скот отео електро-шок апарат, па је био приморан да пуца из службеног пиштоља јер се осетио угроженим.
У полицијском извештају се наводи да је полицајац претходно употребио електро-шок апарат, али да он није био ефикасан.
На видео снимку, међутим, види се да на земљу пада нешто што личи на електро-шок апарат, са кабловима који су закачени на леђа Волтера Скота, који бежи.
У том тренутку, полицајац вади пиштољ и пуца у леђа жртве.
This is #WalterScott. This is how he was killed. Officer Slager has now been arrested, charged with murder. pic.twitter.com/P6NQR2PKzW
— Shadi Rahimi (@shadirahimi) April 7, 2015
Након што је у Скота испалио осам метака, полицајац почиње да виче: „Стави руке изнад главе!“, прилази жртви која је на земљи и ставља му лисице.
Mugshot of South Carolina officer Michael Slager at the Charleston County jail. #WalterScott pic.twitter.com/14xSFybqzR
— AJ+ (@ajplus) April 7, 2015
Други полицајац стигао је минут касније, а Слејгер је тада поред тела спустио нешто налик на електро-шок апарат.
Волтер Скот иначе није био наоружан.
Суботња пуцњава и убиство 50-годишњег Валтера Скота поново су отворили питање поверења између беле полиције и мањинске црне заједнице у САД, након серија смрти ненаоружаних црнаца, Мајкла Брауна у Фергусону и Ерика Гарнера на Стејтен Ајленду у Њујорку.
Активисти су за среду планирали протест у Чарлстону, где живи 100.000 становника, од које су половина црнци, док у тамошњој полицији ради „само 18 одсто“ црнаца или њих 340.