„Желимо да се свака земља Европске уније у избору својих приоритета, својих партнера на регионалној и међународној арени, руководи својим исконским националним интересима, а не измишљеним принципима, који и нису принципи него изговори да се сви држе на антируском курсу“, рекао је новинарима шеф руске дипломатије након сусрета са својим јерменским колегом Едвардом Налбандијаном.
Лавров је такође навео да „све већи број земаља Европске уније санкције оцењује као контрапродуктивни гест“. „То значи само једно: да почињу да полазе од својих националних интереса, а не од оних постулата које покушавају да им наметну упркос тим интересима“.
По мишљењу Лаврова, у међународној политици важно је придржавати се својих интереса, а не „терати све да прате неку измишљену схему“.
Перспективе сарадње Европске уније и Евроазијске уније
Сергеј Лавров је убеђен да Европска унија и Евроазијска унија морају да уједине снаге. „Дубоко смо убеђени да је у односима с Европом неопходно колективно – у виду имам и друге чланице Евроазијске уније – превазилазити системске проблеме. А она и даље ради по старом – или је с нама или против нас. И тај менталитет се не мења у бриселској бирократији“, навео је министар.
У Москви се, притом, надају да ће се европски лидери ипак „одазвати на давнашњу иницијативу руског председника Владимира Путина и почети дијалог о путевима формирања јединственог економског и друштвеног простора од Атлантика до Тихог океана. Према речима Лаврова, управо тада, када се то деси, појавиће се „неопходна решења која неће стављати земље пред лажне изборе“.
Сиријски конфликт
Одговарајући на питање новинара телевизије Раша тудеј о решавању конфликта у Сирији, Сергеј Лавров је рекао да одлучујућу улогу у томе може да игра однос Запада према сиријском лидеру.
У последње време, према његовом мишљењу, многе земље су „промениле однос према председнику Сирије Башару ел Асаду“. „Почели су да изговарају речи које донедавно нису изговаране. Боље икад него никад“, додао је руски министар.
Лавров је указао на то да Башар Асад изражава мишљење прилично великог броја житеља Сирије (50 до 60 одсто), као и да не дозвољава земљи да се претвори у Либију која се распала под спољним утицајем.
„Жалосно је то што су наши западни партнери у почетној етапи кризе поново пошли погрешним путем свођења рачуна с конкретним лидером, ког су означили као диктатора и истовремено почели неразборито да бирају себи савезнике – екстремисте и терористе“, рекао је Лавров.
Руски дипломата је указао и на то да је „Вашингтон, у суштини, правдао терористичка дела, што је недопустиво и забрињавајуће“.
„Рачунали су на то да ће се све брзо завршити и да ће режим пасти. Убеђивали су све да је он труо, да нема никаквог упоришта у сиријском друштву. Све је то била неистина“, закључио је Лавров.