У саопштењу поводом Међународног дана Рома, АИ истиче да, упркос обећањима београдских власти и 3,6 милиона евра које је обезбедила Европска комисија, није завршен ниједан од планираних стамбених блокова.
Избачени Роми су у међувремену годинама живели далеко од школа, социјалних служби и могућности за посао.
„Милиони евра су додељени за насеља и опет, после три године, велика већина ромских породица је избачена из својих кућа и још чека место које ће назвати домом“, изјавила је заменица директора АИ за Европу и централну Азију Гаури ван Гулик.
Пројекат који је финансирала ЕК пропао је због „низа пропуста Града Београда“, изјавила је Гулик.
АИ наводи да је „токсична комбинација бирократске неспособности, инерције и дискриминације“ резултирала неуспехом пројекта Европске комисије за пресељење више од сто ромских породица, исељених из насеља Белвил на Новом Београду.
„Већина тих породица и даље живи у запуштеним, расно издвојеним металним контејнерима, а за око 50 породица можда никада неће бити нађен адекватан смештај“, наводи се у саопштењу.
Европска комисија је у априлу 2012. издвојила 3,6 милиона евра за смештај присилно исељених Рома из Белвила, а град Београд је требало да нађе одговоарајуће локације и отпочне консултације са тим породицама како би до фебруара 2015. добиле нови смештај.
„Град је, међутим, срамно пропустио да испуни те захтеве“, наводи се у саопштењу и додаје се да није било значајних консултација градских власти и Рома, и да ниједна предложена локација није одговарала потребама Рома, нити је испуњавала међународне стандарде.
Иако је рок за изградњу новог смештаја продужен за годину дана, градске власти су рекле Ромима да нема више новца са смештај 50 породица.
„Уколико Европска комисија не обезбеди додатна средства, они ће бити приморани да остану у контејнерима“, наводи Амнести.
„Оно што је требало да буде светао пример како пресељење може да буде урађено, постало је трагични неуспех који Град Бегорад и Европска комисија могу и треба брзо да поправе“, рекла је Гулик.