Председник Србије Томислав Николић боравиће 17. априла у званичној, једнодневној посети Ватикану, где ће се састати са папом Фрањом. Како се очекује, председник Србије и папа Фрања размотриће теме од међусобног значаја, стање на Косову и Метохији, као и друга актуелна међународна питања.
Томислав Николић ће имати разговоре и са државним секретаром Свете Столице кардиналом Пјетром Паролином, као и са секретаром Ватикана за односе са државама, надбискупом Питером Галагером.
Председник Николић је марта 2013. присуствовао инаугурацији папе Фрање, док је папа Фрања упутио апел за помоћ жртвама поплава у Србији априла прошле године.
Бивши дипломата Душан Лазић оцењује за Спутњик да су односи између Србије и Ватикана добри, али да су добри и односи између Ватикана као цркве и Српске православне цркве. Он истиче да ће најављена посета представљати правац који може да буде перспективан за међународне односе Србије.
Притом, наглашава Лазић, требало би имати у виду да је Ватикан изузетно значајан субјект међународних односа.
„То показује да посвећујемо адекватну пажњу међународним односима, при чему треба имати у виду и нашу садашњу улогу као председавајућег ОЕБС-ом“, прецизира Лазић.
Он напомиње да Ватикан, у основи, дуго времена има коректну политику на међународном плану. То је озбиљна политика са озбиљном традицијом која се укључује у међународне односе, додаје Лазић.
„И оно што је најважније за нас, јесте да Ватикан, полазећи од такве политике, није ни признао Косово. Он је избегао да то учини да не би тим признањем утицао на дестабилизацију стања, пре свега у нашем региону“, закључује Лазић.
Позив папи да посети Србију?
Верски аналитичар Живица Туцић, такође оцењује односе Србије и Ватикана као добре и наглашава како не би требало много полемисати о тим односима, као што, како каже, неки то воле.
У сваком случају, прецизира Туцић, најављена посета и сусрет председника Николића и папе Фрање је добра прилика која може да допринесе угледу Србије.
Председнику Николићу је, тврди Туцић, било стало да папа посети Србију још на почетку његовог мандата, када је било обележавање Миланског едикта у Нишу, али је у Српској православној цркви, како каже, било неких отпора и предуслова.
„Не знам, председник је недавно био код патријарха, можда је дошло до неких промена“, додаје Туцић за Спутњик.
Он додаје да је хришћанство у кризи, па би, како закључује, хришћани могли да учине бар толико да се састају и разговарају.