Дугоочекивани састанак у оквиру Америчког самита почео је кратким разговором пред камерама, после чега су Обама и Кастро наставили разговор иза затворених врата.
Обама је пред новинарима захвалио Кастру на отворености, док је кубански председник рекао да је његова земља спремна на дијалог, али да Куба и САД треба да буду „веома, веома стрпљиве“.
Кастро: Обама је поштен човек
Мало раније, председници су одржали говоре на Америчком самиту. Први се обратио Обама, рекавши да приближавање САД и Кубе представља прекретницу за амерички континент.
„Нова америчка политика према Куби означава прекретницу у целом региону. Сама чињеница да председник (Кубе) Раул Кастро и ја седимо овде представља историјски догађај“, рекао је Обама.
Кастро је у дугом излагању критиковао мешање претходних америчких влада у кубанска и латиноамеричка питања. Потом је рекао да је Обама „поштен човек“, подсетивши да је Обама тек рођен када су САД увеле санкције Куби 1961. године и у потпуности ступиле на снагу годину дана касније.
„Извињавам се председнику Обами, јер он није одговоран за то (санкције)“, рекао је председник Кубе, после чега је уследио аплауз у сали.
Кастро је затражио укидање санкција и изразио жељу да Куба буде скинута са списка земаља које подржавају тероризам.
Амерички самит завршава се вечерас, без завршне декларације, јер су САД одбиле да се у тексту помиње подршка земаља учесница самита Венецуели, због спора власти у Вашингтону и Каракасу.
Мадуро: Обама никада није одговорио на моје поруке
Председник Венецуеле Николас Мадуро, који је одржао говор пошто је Обама напустио салу и отишао на састанак с Кастром, затражио је да САД укину декрет којим се Венецуела означава као претња за ту државу и додао да је спреман да с америчком колегом реши све несугласице.
Мадуро је изразио жаљење што Обама никада није одоговорио на његове поруке од када је, две године, дошао на власт после смрти председника Уга Чавеза.
Обама је почетком марта потписао декрет којим су уведене санкције високим званичнима Венецуеле и та земље је означена је као „претња“ за унутрашњу безбедност САД.
Тај декрет је изазвао велико незадовољство власти у Каракасу. Мадуро је данас навео да је прикупио 11 милиона потписа петиције против тог „ирационалног и неодговарајућег указа“. Он је додао да је петиција дипломатским путем послата у Вашингтон.
Односи између САД и Венецуеле се стално погоршавају. Мадуро је недавно оптужио САД да сарађују са локалним опозиционим групама како би спровеле војни пуч у Венецуели.
САД су демантовале Мадурове оптужбе, а потом су увеле санкције седморици венецуеланских званичника, због кршења људских права за време антивладиних демонстрација прошле године.
Те две земље нису размениле амбасадоре од 2010. године.