„Све више држава учествује у сукобу, укључујући Бахреин, Катар, Кувајт, Уједињене Арапске Емирате (УАЕ), Саудијску Арабију, Египат, Јордан, Мароко, Пакистан и Судан. Ситуација може да прерасте у распрострањени сукоб сунита и шиита, а касније да ескалира у оштрији сукоб између арапских земаља и Ирана“, рекао је Патрушев за лист „Известија“.
Јемен има важан географски положај, јер има приступ Црвеном мору и Аденском заливу и практично контролише Баб ел Мандеб, мореуз кроз који годишње прође и до 20.000 пловила. То је један од најпрометнијих путева у свету, истакао је он.
„Жеља да се постојећи однос снага у региону промени у нечију корист може да доведе до дугог рата“, наводи Патрушев.
Секретар Савета за безбедност Русије казао је и да ескалација сукоба у Јемену може имати утицај на преговоре о иранском нуклеарном програму.
„Постоји забринутост да ескалација сукоба може утицати на преговоре о иранском нуклеарном програму, јер су сви главни процеси на Блиском истоку уско повезани“, рекао је он.
Русија, према његовим речима, нема намеру да промени и пооштри свој приступ решавању овог проблема и нада се да се и друге заинтересоване стране придржавају истог.
Почетком априла Иран и група међународних посредника, коју чине САД, Француска, Велика Британија, Русија, Кина и Немачка су у Швајцарској након маратонских преговора постигли привремени споразум о иранском нуклеарном програму Швајцарској.
Рок за постизање коначног споразума је 30. јун.