Према подацима истраге, Николски је украјинској страни предао техничку документацију о десантном броду „зубр“, који је средином седамдесетих година прошлог века конструисан у лењинградском бироу „Алмаз“, као и строго поверљиви каталог стандарда за војне бродове СССР-а.
Судски процес против Николског и двојице његових сарадника покренут је 2012. године, под оптужбом да су кријумчарили материјал који може да буде искоришћен за конструисање војне технике.
Сарадници Института за ремонт бродова из Санкт Петербурга Владислав Николски и Вјачеслав Родионов и представник феодосијског производног удружења „Море“ Василиј Черни осумњичени су за предавање информација о „зубрама“ Украјини, која је, према налазима истраге, организовала испоруку десантних бродова „958 бизон“ Кини. Реч је о бродовима који су практично идентични „зубрама“.
Истрага претпоставља да је Родионов, користећи службени положај, предао тајну информацију Николском, који је потом материјал дигитализовао и проследио украјинској страни електронским путем. Истражни органи су утврдили да је за ту информацију Николски добио 200.000 долара.
Прошле године Родионов је проглашен кривим и осуђен на шест година затвора условно. Черни је умро током истраге. Крајем прошле године Градски суд Санкт Петербурга почео је да разматра случај Николског, који је оптужен и за велеиздају, а за коју је предвиђена максимална казна од 20 година затвора.
Истражни органи и одбрана оптуженог суздржавају се од званичних коментара. Медији наводе да Николски не признаје кривицу.