МУП наводи да су „неприхватљиве изјаве“ да су мигратни малтретирани приликом регистрације и узимања захтева, имајући у виду да поступку регистрације и подношења захтева присуствују и пуномоћници тражилаца азила, односно правници Београдског центра за људска права и Центра за заштиту и помоћ тражоцима азила.
ХРВ је данас у извештају навео да полиција у Србији злоставља и вређа мигранте и тражиоце азила, ускраћује им обавезну заштиту и истерује их из земље.
Активисти ХРВ-а разговарали су с мигрантима и тражиоцима азила који су описали нападе, претње, вређање и изнуду, ускраћивање обавезних специјалних мера заштите деце без пратње, те враћања по кратком поступку у Македонију.
„Тврдње анкетираних миграната и тражилаца азила нису поткрепљене чињеницама и доказима које би помогле у процесу утврђивања конкретне одговорности полицијских службеника Управе граничне полиције“, наводи МУП у саопштењу достављеном агенцији Бета.
МУП наводи да су изјаве о намери за азил дате на територији Суботице контрадикторне, и да је нејасно зашто се лица која су изразила намеру да траже азил у Србији налазе на територији Суботице, а не у неком од центара за азил у којима им је обезбеђен смештај током поступка по поднетом захтеву, а где су и упућени после издавања потврде о израженој намери.
МУП је навео и да је унутрашња контрола у том министарству поднела пет кривичних пријава против полицијских службеника због примања мита од особа које су на илегалан начин покушале да пређу границу.