Ову конференцију 24. априла у Београду организује невладина организација Омладински одбор за образовање, али из ове организације за Спутњик нису могли да потврде Тачијево учешће на конференцији. Шеф дипломатије Србије Ивица Дачић каже, међутим, да нема потребе да Тачи долази.
Заменик косовског министра спољних послова Петрит Селими каже да је Тачи прихватио позив да 24. априла дође у Београд и напомиње да је задатак српских власти да му осигурају безбедан повратак. Селими додаје да овакве посете и контакти помажу да се успостави атмосфера поверења и напретка на Балкану.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић не зна за Тачијев долазак и наводи да је о томе чуо из медија и да тај скуп не организује Влада Србије.
Према речима Дачића, у припреми скупа нико се није консултовао са владом нити је у прирпеми учествовао било који државни орган, а „тако озбиљне ствари не би требало да буду предмет неозбиљног приступа“.
Дачић истиче да је Београд урадио доста на нормализацији односа са Притшином на начин који је био међусобно договорен, а да ово није међусобно договорено, већ је реч о једностраној акцији одређених невладиних кругова.
„Држава не стоји иза тог скупа. У реду је да се такви скупови организују у Бриселу или у некој другој земљи — организују се у Београду и без договора са српским властима. То је осетљиво питање. Ви знате да кад идемо на Косово они инсистирају да добијемо дозволу па се често дозвољавају приватне посете или из верских разлога као да сам ја ходочасник. Према томе, то је озбиљно питање, и уз дужно поштовање НВО сектора, они нека воде своју политику и оно за шта постоје. Држава ипак зна шта треба да ради“, поручио је Дачић.
Аналитичар Душан Јањић о Тачијевом могућем доласку у Београд каже:
„Ако бисмо гледали са становишта процеса нормализације, са становишта обавезе које је једна и друга влада прихватила од стране ЕУ и Америке за напредак Бриселског дијалога и нормализације, то би био такозвани плус. Али има један проблем и то на страни Србије. То није само унутрашњеполитички проблем. Овде је систематски стварана атмосфера да је Хашим Тачи заправо највећи злочинац кога Албанци имају.“
Јањић подсећа да је против Тачија својевремено била расписана потерница.
„Ја немам никакву информацију да је централна потерница Србије против Хашима Тачија суспендована или повучена. Због тога он тражи ове гаранције да неће бити ухапшен. Колико знам, Србија није обновила своје потернице преко Интерпола, а сам сам сведок да је он неколико пута био заустављан на аеродромима у Мађарској и Швајцарској, провераван је да би добио дозволу да уђе у те земље. Нема информација да ли је суспендована централна потерница, уколико није, то онда значи да до те посете не може доћи у овом року и да се овде ради о једном пробном балону“, наводи Јањић.
Министар Дачић на питање да ли Тачијев долазак може да представља неки проблем и да ли се против њега води неки истражни поступак поновио је да мисли да нема потребе да Тачи долази. А на питање да ли ће српска полиција Тачију, уколико ипак дође, гарантовати безбедност, узвратио је питањем: „Не мислите ваљда стварно да ће да дође без договора са српском владом?“