На темељу избора 13 музичких новинара, које је окупило хрватско издање часописа „Rolling Stone“, албум „Одбрана и последњи дани“ култне београдске групе Идоли проглашен је најбољим дискографским издањем с простора бивше Југославије од 1955. године до данас.
Другим албумом, објављеним 1982. године бенд је изашао из властитих оквира отворено ризикујући тираже, пише овај часопис, преносећи коментар Владе Дивљана како је та плоча у ширем контексту била нека врста предсказања распада бивше државе.
С „Одбране” се памте песме „Кенозоик”, „Последњи дани”, „Моја си”, „Русија”, „Играле се делије”.
Годину дана раније објављен албум њихових суграђана Шарла Акробате — „Бистрији или тупљи човек бива кад…“, њихов први и једини студијски албум, на другом је месту.
Оцењен је као један од најкреативнијих издања новог таласа, а и данас је извор инспирације алтернативније настројеним музичарима.
Треће место заузео је двоструки албум „Сунчана страна улице“ из 1981. године загребачке групе Азра, снимљен само пола године од првенца, на којем се Бранимир Џони Штулић емоционално разоткрио и дао нешто мекши звук.
И они који нису обожаватељи Азре препознаће песме с тог хит албума, „Ужас је моја фурка”, „Фа-Фа-Фа”, „Кад Мики каже да се боји”, „Пољска у моме срцу”, „Карта за срећу”, „Одлазак у ноћ”, „Град без љубави”.
Први албум Хаустора, носи исто име као и сама група и издат је након великог радијског хита „Моја прва љубав”, а налази се на четвртом месту ове листе, док је иза њега дебитантски албум Арсена Дедића „Човек као ја” из 1969. године, као један од тестамената поп-културе.
Још два Азрина албума су међу првих 10 — троструко „лајв” издање из 1982. године с концерта у Кулушићу — „Равно до дна”, на шестом месту и првенац „Азра” из 1980. на 9. месту.
На 7. месту је „Док чекаш сабах са шејтаном” Забрањеног пушења, настао 1985. у пуном замаху сарајевских „нових примитиваца”, на осмом је Хаустор с „Трећим свијетом” из 1984. а на високом, 10. месту лествице класика регионалног рока је „С ветром уз лице” Екатарине Велике из 1985. године.
Следе „Дневник једне љубави” Јосипе Лисац, „Нова изненађења за нова поколења” Дисциплине кичме, „Покварена машта и прљаве страсти„ Рибље Чорбе, „Ново!Ново!Ново! Још јучер само на филму а сада и у вашој глави” групе Филм, „Битанга и принцеза” Бијелог дугмета,
Уредник магазина Тони Мошков свестан је да неће сви бити потпуно задовољни њиховим избором и сигурно ће наћи понеки албум који недостаје, па у уводу поручује читаоцима како избор није био ни мало лак.
Идеја је била да се сачува сећање на неке историјске албуме који су и данас антологија музике на овим просторима.