Деренс, један од оснивача франкофоног портала о Балкану „Le Courrier des Balkans“ рекао је на панел дискусији о независној штампи у Београду да се ситуација у новинарству погрошава и у Србији, Црној Гори, Босни и Херцеговини, Албанији, Румунији…
На скупу у организацији Француског института и амбасаде Француске на којем су учествовали и новинарка НИН-а Весна Малишић, Б92 Љубица Гојгић и покретач онлајн новина Медијапарт Франсо Боне, оцењено је да је утицај политике, државе и олигарха на медије и новинаре видљив у региону, у Европи, а и у Русији.
Према речима Деренса, без обзира што је у Црној Гори на власти већ 23 године иста партија, а што у Србији такав континуитет не постоји, ситуација на пољу медија није добра.
Малишићева је оценила да актуелна власт у Србији више од било које до сада реагује „страшно агресивно и хистерично“ на критике у медијима.
Она је рекла да су у Србији новинари огуглали на притиске, упоредивши то са изјавом једне жене која је у анкети о физичком насиљу рекла да није злостављана ако јој муж повремено удари шамар.
„Сви ће рећи да имамо добре законе, али зато постоји изузетан притисак у сваком детаљу, кроз власништво, форме, жанрове, таблоиде, који диктирају тренд, а у којима је направљен брак између политике и новинарства“, рекла је Малишић, додајући да у Србији 60 одсто медија нема транспарентно власништво.
„Како поправити ситуацију не знам, али знам да сви сањају о томе“, додала је Малишић.
Боне је рекао да је ситуација у Француској, а и у Русији где је као дописник француског дневника Монд провео више од деценије, слична као и у Србији.
Према његовим речима, није непознато да су тајкуни и олигарси власници огромног броја медија, да за новинарство више није потребна храброст и визионарство, већ да оно постаје посао занатлије који се бави информисањем.
Боне је рекао да у Француској постоји криза поверења јавности у медије, јер су они глас елите, а не грађана.
Модератор скупа чији је циљ био да се нађу одговори на питања да ли су независне новине могуће, да ли се више верује новој врсти медија и да ли је излаз у интернету, била је Љубица Гојгић.