„Топло смо поздравили споразум са иностраним менаџментом у Железари, али сада министру постављам питање зашто се дешава проблем који је евидентан откако је нови менаџмент преузео Железару“, рекао је Јовановић у парламенту, током дела седнице предвиђеног за посланичка питања.
Јовановић је навео да је у смедеревску Железару дошао 21 инострани менаџер, те да је одмах потом свим добављачима, међу којима су и 24 домаће фирме, послат ултиматум у којем се за наставак сарадње тражи да робу убудуће дају по ценама које су од 15 до 20 одсто мање од тржишних.
„Оваквим начином ви било какву фирму можете да преведете у плус“, рекао је посланик Нове Србије.
Смедеревска челичана била је тема и за демократу Борислава Стефановића, који је Владу Србије упитао зашто не именује инострани менаџмент и у другим фирмама по Србији, те зашто су друга српска предузећа дискриминисана у односу на Железару.
Влада Србија потписала је 21. марта са холандским ХПК инжењерингом уговор о управљању Железаром Смедерево.
Челни људи ХПК инжењеринга су Џон Гудиш, некадашњи извршни директор америчке компаније Ју-Ес стил која је до 2012. била власник Железаре, и Петар Камараш, словачки бизнисмен.
Влада Србије је одлучила да агажује спољни менаџерски тим, пошто су у фебруару пропали преговори о стратешком партнерству са америчким Есмарком, о преузимању 80,01 одсто капитала Железаре у власништву државе.
Услуге менаџерског тима коштаће 340.000 долара, речено је раније, а пословање Железаре Смедерево до сада је Владу Србије коштало имеђу 10 и 12 милиона евра месечно.
Железара запошљава око 5.000 људи, тренутно производи између 340.000 и 350.000 тона челика, а њени производни капацитети су око 2,2 милиона тона.