Путин је рекао да не очекује укидање санкција, јер, како је приметио, то је политичко питање. Он је рекао да Русија нема империјалних амбиција, а САД је упозорио да ако буду покушавале да силом наметну свој модел развоја да ће проћи као СССР.
Руси и Украјинци су један народ
Говорећи о ситуацији у Украјини, Путин је истакао да нису тачни наводи појединих медија да му је председник Петро Порошенко нудио да Русија узме Донбас.
За „Директну линију“ руског председника са гађанима Русије, 13. по реду, стигао је рекордни број питања, више од три милиона. Прва питања на која је одговарао тицала су се економске ситуације у земљи, а одговорио је и на питање о ситуацији у Украјини.
Руски председник је на питање становника једног пограничног града поручио да рата неће бити, као и да су Руси и Украјинци један народ. Истовремено, поновио је да у Украјини нема руске војске.
„У овом тренутку Русија ништа не очекује од кијевских власи осим једне ствари, да се према нама односе као према равноправним партнерима у свим правцима сарадње. Важан део за нас је наравно поштовање легитимних права и интереса Руса који живе у Украјини и оних људи који себе сматрају Русима и осећају нераскидиву везу са Русијом“, рекао је Путин.
Руски председник је поновио да су санкције Запада против Русије неефикасне, да је притисак на Русију путем санкција бескористан и бесмислен, а упитан да ли би санкције могле да остану на снази више деценија, одговорио је да „Русија није Иран“.
„Односе са Западом, нисмо ми кварили, одувек смо се залагали за нормалне односе са свим државама и на Истоку, и на Западу, а најважнији услов је поштовање интереса Русије“, додао је руски председник.
Америци су потребни вазали
Путин се осврнуо и на политику Сједињених Америчких Држава, истакавши да Вашингтону нису потребни савезници, већ вазали, и да Русија себе не види у тој улози.
Пред предстојећи јубиларни дан победе над фашизмом руски председник је поручио да се не могу стављати у исту раван нацизам и стаљинизам, јер стаљинизам није имао за циљ истребљење читавих народа као нацизам.
„После Другог светског рата покушавали смо да наметнемо многим источноевропским земљама свој модел развоја и, треба признати, радили смо то силом. И у томе нема ничег доброг и то нам се данас обија о главу. Узгред, слично се данас понашају Американци покушавајући да наметну свој модел фактички читавом свету, и њих такође чека неуспех“, рекао је руски председник.
Он је рекао је и да сваки политичар има избор да ли ће доћи на Дан победе или не и да ће се Русија према том избору увек односити с поштовањем.
На питање о убиству опозиционара Бориса Њемцова, Путин је високо оценио оперативност истражних органа, али је додао да је питање да ли ће успети да пронађу наручиоце.
Спречили смо спиралну инфлацију
Путин је, говорећи о економској ситуацији, изразио очекивање да ће привреда успети да изађе из кризе за мање од две године.
Русија је, без обзира на макроекономске услове, успела да спречи спиралу инфлације.
„Успели смо да не дозволимо повећање незапослености, али је економска неизвесност довела до одлива капитала“, изјавио је руски председник.
„Суочили смо се са одређеним спољнополитичким органичењима, што се одразило на темпо раста, на наш развој, али у целини, то што видимо јесте да рубља расте, фондови на тржишту расту. Спречили смо ширење спиралне инфлације“, рекао је Путин.
Председник Русије је навео и да „ако очувамо стабилну унутарполитичку ситуацију, никакве претње нас неће застрашити“.
„Ако сачувамо поверење грађана они ће подржати све што радимо и биће спремни да се стрпе. Треба осећати како живи обичан човек, иначе Русија може склизнути у ситуацију 90-их, ако не буде посвећивала пажњу социјалној сфери и поверење у власт ће бити изгубљено“, рекао је Путин на питање бившег министра Алексеја Кудрина.
„Руководићемо се пре свега осигурањем високог темпа раста, али тако да не наваљујемо превелико бреме на наше грађане“, додао је Путин.
Зашто бисмо трпели губитке
Једно од питања тицало се и одлуке о испоруци руских ракета С-300 Ирану.
Данас ирански партнери показују врло велику флексибилност и очигледну жељу да постигну компромис, рекао је руски председник на питање о испоруци ракета С-300 Ирану.
„Ако се неко плаши да смо приступили укидању санкција, онда ти људи очигледно не знају да у списак санкција УН не улази испорука таквог наоружања. Увели смо забрану једнострано“, нагласио је Путин и додао: „Зашто бисмо трпели губитке?“
„Ракете С-300 произведене у Русији коштају скоро милијарду долара“, а то нико није платио, рекао је Путин. Он је напоменуо и да кад је реч о испоруци оружја на Блиски исток Москва делује веома пажљиво, узимајући у обзир ситуацију у региону.