Михајловићева, која је једна од четири жене у српској влади од 19 чланова, каже и да се свакодневно са њима бори против стереотипа у вези са родном равноправношћу.
Потпредседница Владе и министрака за саобраћај и грађевину је рекла је да када размишља о женама у политици помисли на Маргерет Тачер и њену мисао „када желите нешто да кажете питајте мушкарца, а када желите нешто да урадите питајте жену“.
Указујући да на свету има само 20 жена председница или премијерки држава, она је упитала да ли то значи да је политика и даље поље у којем се много више прича него ради.
„Мислим да јесте поље на којем се много више прича него што се ради, не само у Србији, него у било којој другој развијеној или мање развијеној земљи света“, истакла је она.
Она је навела да жене морају да се изборе против свих врста неједнакости, нарочито против негативних стереотипа сексуалности који сасвим сигурно постоје и који су узрок дискриминацији, али и менталног и психичког насиља.
Михајловићева је, наводећи да и жене имају такве стереотипе, оценила да се питања попут: „Да ли желите још деце“ ретко или никада не постављају мушкарцима.
Амерички амбасадор у Србији Мајкл Кирби рекао је да често путује по Србији, али да до сада није упознао ниједну жену градоначелницу, истичући да жене треба да буду лидери у политици, али и у бизнису.
Асија Варбанова из канцеларије Уједињених нација у Србији рекла је да је 2015. кључна година у борби за права жена, подсетивши да се обележава десет година од усвајања Пекиншке декларације, која је најпрогресивнији програм за унапређење положаја жена.
Заменик шефа Мисије ОЕБС-а Мајк Ујехара рекао је да та мисија са Парламентом и цивилним друштвом у Србији континуирано ради на унапређењу родне равноправности и разбијању предрасуда.
Дводневни међурегионални форум „Женско лидерство у централној и источној Европи и Евроазији“ организује Регионални програм за изборе и јачање политичких процеса Националног демократског института у сарадњи са ОЕБС-ом.