„Можемо да наставимо да живимо у условима конфронтације и диктата силе, али ми нудимо пут мултилатералне сарадње на принципу равноправне и недељиве безбедности“, рекао је Шојгу.
Према његовим речима, конструкција стабилности, формирана после Другог светског рата „накривила се“ зато што они који сматрају себе победницима у хладном рату „покушавају да наметну своју вољу другима и мешају се у унутрашње ствари суверених држава“. Резултат овакве политике су револуције у боји, између осталог и она у Украјини, сматра Шојгу.
Војно наметање европског избора од стране Кијева већ је однело више од 6.000 живота. Колико је још потребно жртава да би се Украјинци на југоистоку натерали да се осећају Европљанима?
Министар је истакао да они који оптужују Русију за брисање европских граница памте краткорочно, јер улога миротворца коју су себи приписали не дозвољава да се сетимо неких епизода из најновије историје.
„Не дозвољава да се сетимо варварских бомбардовања и планског цепања Југославије. Ова земља је за Запад постала лабораторија за разраду средстава и метода комадања суверене државе. Затим, без икаквих народних референдума и уз кршење међународног права, било је организовано иступање Косова из састава Србије“, рекао је Шојгу и додао:
„Мораћемо да преузмемо одговорност за успостављање сарадње у свету, или ћемо сносити одговорност за нови светски конфликт“.
Министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров цитирао је речи америчког председника Рузвелта, изречене 1945. године. Могуће да би подсетио да је такав принцип некада био близак Вашингтону.
Сада, каже Лавров, „сведоци смо покушаја да се створе линије поделе у Европи“, као и приближавања Алијансе границама РФ, што се из неког разлога поредставља као „приближавање Русије капији НАТО-а“.
Украјинска криза која је постала последица озбиљних проблема у европској безбедности, не може бити разрешена војним путем, напоменуо је он.
Лавров је рекао да не постоји разумна алтернатива политичком регулисању унутарукрајинске кризе на основу потпуног и безусловног испуњења минских договора.
„Треба постићи почетак реалног, а не декоративног политичког процеса спровођења уставне реформе, уз поштовање интереса свих грађана Украјине. Посебан значај за јединство Украјине има реализација обавеза на спровођењу амнестије и одустајање од покушаја прекрајања минских договора од стране Кијева. Блиски исток, север Африке — све то су реалне претње којима се треба бавити, не губећи време на измишљене претње и не користећи двоструке стандарде“, убеђен је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Он је напоменуо да не може да се не постави питање ситуације у којој САД у Јемену директно подстичу операцију коалиције за повратак на власт одбеглог председника, док је у Украјини Вашингтон подржао и умногоме помогао да се организује антиуставни државни удар.
Проблеми „равноправности у питањима безбедности“ у савременом свету не брину само Русију. Зато се за комплексну сарадњу заложио и министар одбране Кине Чанг Ванћиуен. Забринутост због ситуације у Украјини, као и јачања НАТО снага у Европи изразио је белоруски министар одбране Андреј Равков.
На форуму који традиционално организује Министарство одбране РФ, учествују представници министарстава одбране и стручњаци из више од 70 држава, између осталог Белорусије, Кине, Ирана и Србије.