„Многи су очекивали да ће санкције и смањење цене нафте изазвати колапс руске економије, пад рубље, социјалне немире и хиперинфлацију. Али се то није десило“, рекао је Силуанов у ексклузивном интервјуу за Раша тудеј.
„У овој игри нама ни победника ни губитника“, додао је Силуанов, истакавши да Русија „није у илузији да би санкције сутра могле престати“.
Министар финансија је, коментаришући више милијарди долара антикризни план, поновио да он укључује више од 60 мера у циљу стабилизације националне валуте и спречавања економске рецесије.
Успех монетарне и фискалне политике Силуанов приписује „финансијским одлукама надлежних“ које руска влада спроводи од јануара ове године.
Он је признао и да примена ових мера није ни мало лак посао, истакавши да су оне ипак неопходне како би се смањила инфлација и учинило да народ има јаку националну валуту.
Након губитка око 50 одсто своје вредности прошле године, рубља је опоравила око 30 одсто своје вредности у прва три месеца ове године. Централна банка Русије је интервенисала са више милијарди долара у спасавању рубље у 2014. години.
Силуанов верује да су без предузетих одговарајућих мера санкције Запада могле да униште руску економију.
„Да нисмо реаговали, опаравак се не би десио. А онда би нашим противницима пут био отворен“, рекао је министар и додао да су одређене мере допринеле да руска привреда опстане упркос „ограниченом протоку капитала, трговинским ограничењима и паду цена нафте“.
„Ми знамо како да реагујемо на ову ситуацију“, рекао је Силуанов, истичући да је Русија научила да „преживи“, упркос томе што се цена нафте креће око 50 долара по барелу.
Према његовим речима, Русија мора да искористи овај тренутак како би се могла носити носити са било каквим тешкоћама.