Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је данас да ће се консултовати са Тужилаштвом о наводима да је у стану заштитника грађана Саше Јанковића 1993. године извршено самоубиство из пиштоља чији је Јанковић био власник.
„Ја ћу се консултовати са Тужилаштвом, јер постоји неколико интересантних питања. Да ли је то оружје било регистровано; да ли је регистровано на његово (Јанковићево) име и да ли има дозволу за то оружје?“, рекао је Стефановић новинарима у Палати Србија.
Он је казао да је прошло много година, те мора да се види шта је правно могуће.
У демантију који је објавио Информер, Јанковић је навео да је од свих тврдњи објављених у Информеру тачно једино да се 1993. године у стану у ком је живео десила смрт његовог блиског пријатеља, као и да је потпуна неистина да је 1993. био привођен и саслушаван због држања нелегалног оружја којим је почињено самоубиство.
Лако проверљива неистина
„То је био најтрагичнији моменат у мом животу. Данас се дешава да један таблоид тврди да је пиштољ био нелегалан и да је случај био заташкан, што је, ако има среће у овоме, лако проверљива неистина“, рекао је Јанковић за Спутњик.
Он је додао и да је јако необично што је министар Стефановић рекао да ће се консултовати са тужиоцем око једног случаја који је изнео један специфичан таблоид који је открио нешто што никада није било сакривано.
Премијер Александар Вучић поручио је да свако у Србији, укључујући и омбудсмана, има право на политичко мишљење и да Сашу Јанковића нико неће смењивати. Током посете Новом Пазару, Вучић је, на питање да ли ће заштитити обудсмана од напада његових партијских колега одговорио контрапитањима: „Од чега? Ко га напада?“
„Немамо проблем са њим. Човек излази са другачијим политичким ставовима и ми то поштујемо. Свако у нашој земљи има демократско право да изражава другачије политичко мишљење. Нити га смењујемо, нити га ко дира“, додао је Вучић.
Јанковић за Спутњик истиче да само ради свој посао како Устав и закони налажу и да неће одговарати на беспотребну политизацију функције заштитника грађана.
Тужба за клевету?
„Жалим што власт не схвата да је у сарадњи са заштитником грађана прави пут за исправљање неправилности које свака власт чини, а не у прављењу конфликтне атмосфере у којој грађани наизглед сведоче о сукобу државних институција, а у ствари о сукобу истине и нечег што истина није“, рекао је Јанковић.
Он је подсетио да је у годишњем извештају за прошлу годину констатовао да је поштовање људских права грађана доживело пад. Јанковић је рекао да није важно како се он као личност осећа, већ коју поруку као заштитник грађана емитује јавности.
Омбудсман је додао да свака изјава која замагљује истину и елементарне принципе објективног, потпуног и благовременог информисања штети свакој власти и апеловао да се ради са много више пажње, транспарентности, тачности и прецизности и законитости, као и да се боље читају закони а мање да се гледају дневно-политички интереси.
„Све то је важније од тога да ли ћу ја као приватно лице поднети тужбу за клевету (против министра Стефановића) или не, што ја, наравно, не искључујем. Мислим да је то моја приватна ствар и ту нема ништа да се крије, али не мислим да тиме треба да оптерећујемо грађане Србије“, закључио је Јанковић.