Отварајући радове на реконструкцији зграде у Катанићевој улици у Београду, Селаковић је рекао да ће се по завршетку радова, за годину дана на том месту налазити Други основни суд, Друго основно тужилаштво, Апелационо јавно тужилаштво, Републичко јавно тужилаштво и Државно веће тужилаца.
Радови на реконструкцији широм Србије
Селаковић је новинарима након обиласка зграде рекао да је реч о 12.000 метара квадратних нето простора.
„У време када је данашњи председник Владе Александар Вучић био министар одбране, ова зграда је у замену за друге некретнине које су се налазиле у поседу министарства правде, замењена, том заменом добијена. Све неопходне процедуре су спроведене да би извођење радова на овој локацији могло да почне“, казао је Селаковић.
Министар правде рекао је да ће се у подруму налазити притворске јединице, а да ће се у приземљу налазити писарнице.
Селаковић је рекао да се завршетком реконструкције овог објекта стичу услови за улазак у веома обимне радове реконструкције и адаптације Палате правде.
Селаковић је најавио и да ће у наредним недељама бити потписан уговор са извођачем радова за потпуно реновирање објекта у Устаничкој улици где се некада налазио Пети општински суд, а где ће се од краја ове године налазити Прекршајни суд у Београду.
Он је рекао и да је у претходних годину дана то министарство започело велике инвестиционе пројекте на правосудној инфраструктури.
Селаковић је казао да је „ту низ радова“ и као пример навео Основне судове у Лесковцу и Пироту који је су у потпуности реновирани.
„Дуга је листа објеката који су у потпуности или делимично ревитализовани, адаптирани, обновљени“, навео је он.
Селаковић је рекао да је циљ тих радова побољшање услова рада запослених у правосуђу, али је прецизирао да правосуђе не постоји због запослених у њему, него због грађана и приступа правди.
Реконструкција није питање за мене
Говорећи о раду министарства у протеклих годину дана, Селаковић је рекао да су усвојени бројни прописи, као што је Закон о заштити узбуњивача, Закон о медијацији.
„Оно на шта смо изузетно поносни јесте први пут донет Закон о заштити узбуњивача у области борбе против корупције“, рекао је Селаковић.
Он је рекао и да је израђен и Нацрт стратегије финансијских истрага, као и да су израђене измене и допуне Кривичног закона.
„И у наредном периоду ћемо наставити са вредним, марљивим и посвећеним радом. Увек може да се ради боље. Знате да је годину за нама обележило нешто што није добро за редован рад једног система — то је штрајк адвоката“, рекао је он и додао да министарство и адвокатура од краја тог штрајка отворено разговарају и да постоји боље разумевање.
Он је подсетио да је повод за штрајк било увођење нотара.
Селаковић је навео да су у току последњих годину дана почели са радом јавни бележници и да их има више од 130, као и да је ојачан рад извршилаца.
На питање да ли су оправдане критике члана Европског парламента Едварда Кукана на један члан Кривичног закона, Селаковић је рекао да су завршене измене тог закона чиме се редефинишу и кривична дела у области привреде.
Одговарајући на питање о могућој реконструкцији Владе Србије, Селаковић је навео да то није питање за њега и да је његово да као министар у Влади ради са својим сарадницима и улаже максимум напора да систем функционише.
„Ја за те ствари не бринем, јер је министарска функција пролазна, релативна ствар. Нисам се родио на овом месту, нећу на овом месту, надам се умрети. Нека свако ради свој посао, како буде радио тако ће бити оцењиван“, закључио је Селаковић.