Напад су извршили Џевахир Адеми и извесни Фарух из тог села, као и Елихан Бајрами и његов брат Кадри из села Жегра.
Реч је о људима који су добро познати полицији и који су и раније имали проблеме са законом, а сумњиче се и за кријумчарење и друге злочине.
Портпарол македонског МУП-а Иво Котевски рекао је за Спутњик да су се у станици у тренутку напада налазила четири дежурна полицајца и овај чин назвао терористичким нападом.
Напад се, према његовим речима, догодио у два сата и тридесет минута, а након упада наоружаних особа полицајци су разоружани, тројицу су везали, ударали и све то су снимали камером.
Нападачи су, казао је Котевски, говорили албанским, а један од њих се полицајцима обратио на лошем македонском језику речима: „Ми смо припадници ОВК, пренесите свима да не може да вас спасе ни Никола Груевски ни Али Ахмети, нико не сме да се дође овде јер ће сви да буду ликвидирани“.
Када су, казао је, нападачи отишли, полицајац коме нису биле везане руке је одвезао осталу тројицу колега и заједно су се пешице спустили у село.
Према првим информацијама МУП-а нападачи су са Косова а остали детаљи ће бити касније саопштени.
Општина Липково се налази на ширем подручју севера Македоније, а село Гошице са око 500 становника према попису из 2002. године има 99 одсто албанског становништва.
С обзиром да се на простору Балкана шири идеја Велике Албаније, инцидент у Македонији није неочекиван, истиче у разговору за Спутњик Дарко Трифуновић са Факултета безбедности. Албански сепаратизам и идентични територијални проблеми присутни су и у Црној Гори, Грчкој и Србији, а тероризам који се шири проблем је читавог Западног Балкана.
„Албански фактор који је очигледно заражен идејама исламског фундаментализма и идејама које пропагира Ел Багдади и припадници Исламске државе, а пре њих и припадници Ал Каиде покушаће да изазову ескалацију сукоба, да запале ситуацију у Македонији јер они сматрају да македонске власти и држава Македонија није никаква препрека за остварења оних идеја за које се залаже и албански премијер Еди Рама“, оценио је он.
Могући инциденти и у Србији
Трифуновић напомиње да постоји реална могућност да се слични инциденти догоде и на територији Србије, имајући у виду чињеницу да и носиоци највиших државних функција Албаније позивају своје сународнике да дестабилизују ово подручје.
„Није случајно то што је Хашим Тачи хтео да дође у Београд, иако зна да је на Интерполовој потерници, иако и он сам зна какве је све злочине чинио, али он се на такав потез није одлучио сам од себе. Он је подстакнут центрима у самој Албанији и ширењем великоалбанских идеја. Такође сматрам да Европска унија ни други релевантни фактори у региону не желе да обраћају пажњу на ствари које им се дешавају испред носа“, каже Трифуновић.
Веома забрињава и војна моћ којом Албанија располаже, истиче Трифуновић и објашњава да је, иако смо је до сада третирали као сиромашну земљу, без војног потенцијала, уласком у НАТО Албанија добила велике ефективе у војним средствима и постала озбиљна безбедносна претња.
Иначе, караула Гошинце налази се изнад Куманова, на граници са Косовом. У непосредној близини је и караула Танушевци. То су две тачке које су прве нападнуте 2001. када су чланови ОВК на том подручју прогласили слободну територију.