Како је саопштено из Владе Србије после сусрета Вучића и Раме у Бриселу, Вучић је истакао је да ће Србија инсистирати на финансијској подршци за изградњу пруге Београд—Подгорица—Скадар, као и ауто-пута Ниш—Приштина—Драч.
„Надам се да ће ЕУ имати разумевања за подршку земљама у региону“, истакао је Вучић и нагласио да би такви пројекти побољшали економску ситуацију у обе земље.
„Као што су некада Французи и Немци почели да сарађују због будућности Европе, тако можемо и ми, због будућности Западног Балкана“, закључио је премијер Рама.
Конференција „Западнобалканске шесторке" је организована под покровитељством европског комесара за суседску политику и проширење Јоханеса Хана и комесарке за саобраћај Виолете Булц.
О иницијативи која је потекла са састанка премијера региона у Берлину у августу прошле године, разговарају премијери Србије, Албаније, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Македоније.
На скупу учествује и косовски премијер Иса Мустафа.
Отварајући састанак, Хан је рекао да је данашња агенда повезивање Западног Балкана.
„Реч је о веома конкретним пројектима, а ви сви овде присутни имате довољно угледа да их спроведете. То ће бити сигуран сигнал да је Западни Балкан безбедан и стабилан“, истакао је Хан.
Булцова је нагласила да је најважније одредити приоритете и што пре почети са њиховом реализацијом.
„Веома сам велики ентузијаста и срећна сам због будуће сарадње“, истакла је она.
Црногорски премијер Мило Ђукановић захвалио је ЕУ на подршци региону и заједничким пројектима.
Он је истакао да ће ови пројекти омогућити да се регион по квалитету живота приближи Унији, као и брзу интеграцију Западног Балкана.
Премијери за повезивање транспортне инфраструктуре
Премијери су у Бриселу истакли да „побољшање повезаности у оквиру региона, као и са ЕУ, јесте кључни чинилац за остварење привредног раста и отварање радних места“ и зато су посебну пажњу посветили изградњи и повезивању регионалне саобраћајне инфраструктуре.
Вучић и председници влада других држава региона и Косова су, према нацрту заједничке изјаве коју треба да усвоје, закључили да „побољшање регионалне сарадње и економске стабилности јесте један од заједничких инструмената за усаглашавање са европским стандардима и испуњавање критеријума за приступање ЕУ“.
Како стоји у нацрту изјаве, „тај процес треба да донесе јасне користи грађанима још пре уласка у чланство ЕУ“.
„Сагласили смо се о кључној саобраћајној мрежи за Западни Балкан као што је наведено у приложеним картама и табели које је припремила Европска комисија“, наводи се и додаје да „ове мапе не прејудицирају ставове у погледу статуса“.
Шест премијера са Западног Балкана су за сат и по продужили састанак уз учешће европских комесара Јоханеса Хана и Виолете Булц, као и генералног секретара Регионалног савета за сарадњу Горана Свилановића.
Они су нагласи да се сусрет у Бриселу надовезује на берлинску Конференцију о Западном Балкану од 28. августа 2014. и раније министарске састанке држава региона и Косова.
У нацрту заједничке изјаве се изражава снажна посвећеност „берлинском процесу„ и „усредсређеност да се обезбеди да Самит у Бечу 27. августа 2015. постигне конкретне резултате засноване на тачно одређеним инвестиционим пројектима“.
„Примећујемо да у Европској унији кључна мрежа повезује све главне градове ЕУ, главне економске центре и главне луке у ЕУ. Препознајемо да њено проширење на Западни Балкан омогућује убрзање реформи јавних политика и регулативе и концентрише напоре и улагања на кључне коридоре и интерконекције“, стоји у овом документу.
Премијери „Западнобалканске шесторке“, како се наводи у нацрту заједничке изјаве прихаватју да су „националне инвестиционе комисије обавезне да без одлагања успоставе јединствене секторске листе приоритетних инвестиција, будући да су оне предуслов за добијање подршке из ИПА ИИ за инвестиционо кофинансирање“.
„Секторске листе треба да одражавају чињеницу да су Пројекти од интереса за Енергетску заједницу (ПЕЦИ) важан део наше агенде повезивања“, такође су се договорили премијери са Западног Балкана, иако у коначној верзији изјаве може бити измена.
„Обавезујемо се да без одлагања идентификујемо и предузмемо све одговарајуће мере као што су регулаторна питања, поједностављење поступака граничних прелаза, које би могле произвести непосредне користи код повезивања за учеснике ‘Западнобалканске шесторке‘, и то по разумној цени“, закључује се у нацрту заједничке изјаве.
Састанак „Западнобалканске шесторке“ одржава се у Бриселу под покровитељством комесара ЕУ за суседску политику и проширење Јоханеса Хана. На састанку присуствују и премијери Албаније, БиХ, Црне Горе, Косова, Македоније и Србије.