На обележавању 10 година рада Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге министар Љајић је рекао да очекује да од јуна тај процес крене у све четири земље и поред негодовања оператера мобилне телефоније.
Љајић је рекао да не очекује да оператери буду оштећени снижавањем цена разговора и преноса података преко мобилне телефоније, пошто би тај губитак требало да надокнаде повећањем фреквенције саобраћаја у ромингу.
На основу споразума регулаторних тела четири државе, максимална цена позива у ромингу од 30. јуна 2015. биће 0,29 евра по минуту за одлазеће позиве и 0,08 евра по минуту за долазне, а са снижавањем цена ће се наставити у јулу 2016. и 2017. године.
Министар је рекао и да је Рател успешно реализовао аукције за поделу фреквенционог спектра на 1.800 мегахерца, чиме је држава остварила приход од 21 милиона евра, и успешно уведена мобилне мреже четврте генерације (4-ге) у Србији.
Љајић је рекао и да је започет процесе преласка на дигитално емитовање телевизијског сигнала.
„Више нико не помишља да неће бити преласка са аналогног на дигитално емитовање. Дигитализација у Србији биће завршена 15. јуна, два дана пре рока“, рекао је Љајић.
Он је истакао да ће на основу тога бити ослобођен додатни део фреквенцијског спектра који ће бити понуђен мобилним оператерима на аукцији и да се од те продаје очекују додатни приходи за државу.
Председник Управног одбора Ратела Јован Радуновић рекао је да та агенција регулише тржиште електронских комуникација вредно 15 милијарди евра које сваке године оствари приходе од око 1,5 милијарди евра и има просечне годишње инвестиције од око 200 милиона евра.
Радуновић је рекао да је годишњи приход Ратела на ниво од 14 милиона евра, а остварени суфицит пословања између шест и девет милиона евра се сваке године уплаћује у буџет.
На обележавању 10 година рада агенције потписан је и Меморандум о сарадњи Ратела и Словеначке агенције за комуникационе мреже и услуге.