Пре саме конференције, којој присуствују државни секретар у МУП РС Милосав Миличковић, координатор Српско-руског Хуманитарног центра генерал Виктор Сафјанов и помоћник министра и начелник сектора за ванредне ситуације Предраг Марић у Српско-руском хуманитарном центру одржана је видео конференција којој су присуствовали и припадници Војске Србије.
Путем видео-линка информације су разменили Центар у Нишу, Академија цивилне одбране из Москве, Универзитет из Санкт Петербурга, Кризни центар у Москви и Отворени центар из Босне и Херцеговине, чији су се представници захвалили Руском центру на несебичној помоћи током прошлогодишњих пожара и поплава.
Поводом трећег рођендана Српско-руског хуманитарног центра у Нишу је одржана и савршено припремљена демонстрација снага и средстава Центра при гашењу пожара на објектима Нафтне индустрије Србије.
Била је то прилика да се гости центра и припадници „седме силе“ увере у сјајну уиграност припадника центра, ватрогасаца, Црвеног крста.
Представници МУП-а захвалили су генералу Сафјанову на помоћи током прошлогодишњих поплава, и изразили наду да ће сарадња Центра и Руске Федерације бити настављена у истој атмосфери, дакле, више у припремама и вежбама, што мање у ситуацијама које никоме нису драге, које смо имали током поплава у мају 2014.
Центар у Нишу од данас је богатији за неколико возила „Лада нива“, али и за специјализовано возило — робот којим се у случају пожара и других неприлика управља даљински.
Богат је програм обележавања три године постојања Српско-руског хуманитарног центра. На Универзитету у Нишу у току је конференција која је окупила стручњаке из области сналажења и спасавања у ванредним ситуацијама.
Говори се о образовним и информативним акцијама у циљу спречавања и реаговања у ванредним ситуацијама.
Досадашњи закључак конференције је — несреће не познају границе, и да је најважнија служба, служба у заштити човека.
Марић најавио запошљавање 150 ватрогасаца
Предраг Марић најавио је данас да ће Министарство ускоро запослити још 150 ватрогасаца, за шта су обезбеђена средства.
„То је са једне стране мали број, нарочито када се узме у обзир да нам недостаје 3.000 ватрогасаца, али за нас је важан сваки човек, и они ће бити ангажовани у јединицама које су нам најмање попуњене“, рекао је Марић.
Подсетио је да је прошле године 700 људи конкурисало за пријем у ватрогасно-спасилачке јединице и додао да ће МУП настојати да запосли што већи број заинтересованих.
Марић је рекао да цивилна заштита може да побољша реаговање у ванредним ситуацијама и да је већ 2.000 људи прошло обуку за то.