Непалске власти су вечерас саопштиле да је само у тој подхималајској земљи погинуло најмање 2.430 људи, али у ову цифру није укључено 18 алпиниста, страдалих услед лавина на падинама Монт Евереста.
Још 61 особа је погинула у Индији и другим суседним земљама. У главном граду Непала, Катмандуу, погинула су најмање 1.152 човека, а широм земље је повређено око 5.900 људи.
Felt #earthquake M4.7 strikes 64 km E of #Kathmandu (#Nepal) 32 min ago. Please report to: http://t.co/c70VuDxAbS pic.twitter.com/VK0kBdOXLR
— EMSC (@LastQuake) April 26, 2015
Спасиоци су стигли до првих хималајских села из којих до сада није било никаквих вести. Према информацијама које одатле стижу, села су потпуно страдала или настоје да се изборе са последицама јучерашњег земљотреса, чији је удар износио 7,8 степени.
Уследио је још један потрес од 6,7 степени. Пошто спасилачке операције ни изблиза нису завршене, тешко је проценити колики ће бити финални биланс жртва. При томе су у спасилачким операцијама у Катмандуу данас погинула три полицајца, рекао је полицијски портпарол Комал Синг Бам.
У Хималајима спасиоце ометају лавине.
Ово је најгори земљотрес који је погодио Непал у последњих 80 година и разорио је старе делове Катмандуа.
Земљотрес из 1934. године имао је снагу од осам степени и готово је сравнио са земљом непалску престоницу и градове Бактапур и Патан. Епицентар јучерашњег земљотреса био је на 80 километара северозападно од Катмандуа, а хуманитарци страхују да би ситуација у том региону могла бити далеко страшнија него у главном граду.
Многе земље, укључујући Индију и Русију, понудиле су помоћ Непалу. Телеграме саучешће упутили су председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг, као и немачки министар спољних послова Франк Валтер Штајнмајер, који су навели да ће учинити све да помогну Непалу.
Телеграм саучешћа упутио је и српски премијер Александар Вучић.