Уз преживеле логораше, комеморацији присуствују председник Хрватског сабора Јосип Леко и председник Владе Зоран Милановић, који ће одржати пригодни говор, прва потпредседница Владе Весна Пусић, градоначелник Загреба Милан Бандић, представници дипломатског кора, црквених заједница, националних мањина, антифашистичких удружења, као и гости из других делова Хрватске и иностранства.
Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић је Јасеновац посетила 22. априла, на дан пробоја логораша, а уписујући се у књигу утисака истакла је како се поклања жртвама и исказује дубоко поштовање према људима који су ту мучени и убијени.
На крају комеморације биће положени венци и одржана молитва представника верских заједница.
Комеморација се одржава у знак сећања на 22. април 1945. године, дан пробоја затвореника из јасеновачког логора, највећег концентрационог логора у тзв. Независној Држави Хрватској.
Од 1.073 логораша, колико их је 22. априла 1945. било у логору, у пробој их је кренуло 600, а преживело само стотинак.
Истога дана 1945. почео је и пробој затвореника Кожаре, дела логора у месту Јасеновцу, где је од 67 затвореника, пробој преживело њих 11.
Концентрациони логор Јасеновац од августа 1941. до 22. априла 1945. године био је логор смрти у којем су убијани мушкарци, жене и деца због своје верске, националне или идеолошке припадности.
До данас није утврђен тачан број убијених у Јасеновцу. На десетак локација тог логорског комплекса убијено је, према различитим подацима, између 83.000 и 600.000 људи. Утврђено је да је убијено више од 20.000 жена и 20.101 дете до 14 година. Жртве су били Срби, Роми, Јевреји, Хрвати и антифашисти различитих националности.