Дерби између Црвене Звезде и Партизана овај пут није прошао у спортској атмосфери. Уместо лепоте спорта, голова и, можда, неког новог фудбалског талента, на мети коментара било је понашање хулигана. Може ли се понашању хулигана на спортским манифестацијама стати на пут?
Адвокат Божо Прелевић каже да постоје решења из европске праксе, посебно енглеске. Прво би, према Прелевићу требало идентификовати изгреднике. Међутим, ко су заправо прави изгредници?
„Овде су изгредници пре свеих они у спортским клубовима који су јако моћни, који се налазе у политичким странкама или у државном естаблишменту. Када треба да казните неке од хулигана, они се томе успротиве, јер су њихова височанства спортски навијачи изнад закона“, рекао је Прелевић.
Према његовом мишљењу, спортски клубови су стециште државне и финансијске моћи. Када би држава идентификовала те изгреднике, они би били удаљени са спортских стадиона и не би их више било. Навијачи су интересантна група, каже Прелевић, који су употребљиви и, у најблажој варијанти, не треба им се замерати. Очигледно је да је потребно скренути пажњу људима, па имати и неку другу вест.
„Нема фудбала, тамо се не игра фудбал. Немате извештаја са утакмице, која је била катастрофално досадна, ко је како играо и како је неко добар фудбалер. Имате само извештаје о навијачима. Ко је талентовани разбијач носева, ко коме гура бакљу у уста, а како је унео бакљу нико и не пита. Видео сам на Јутјубу, објављен је снимак туче `Гробара` и `Делија`. Супер публицитет“, закључује Прелевић.
Према речима директора Суперлиге Владимира Булатовића, Суперлига и фудбалски клубови немоћни су да реше проблем дивљања навијача. Он каже да се одређене ствари константно понављају и позива државу да примени закон.
„Немоћни смо у ситуацијама када се праве нереди на стадионима, иако радимо све што је до нас. У прошлости смо санкционисали стадионе Црвене звезде и Партизана, али проблем се не решава код нас. Све што је до нас урадили смо, али, иако звучи као фраза, држава мора да стане на пут свему овоме. Зар мора неко да погине да би се реаговало? Крајње је време да се дозовемо памети, а не да стрепимо пред почетак сваког дербија, који је девалвиран. Сви инциденти морају да се адекватно санкционишу, све остало је празна прича“, рекао је Булатовић Тањугу.
Социолог спорта Драган Коковић био је на утакмици. Коковић каже да је згрожен оним што се десило и да је одлучио да више не коментарише понашање навијача. Од сада ће се, како каже, вођен идејама Достојевског да ће лепота спасити свет, бавити само лепотом спорта.
„Био сам на утакмици и осетио сам патолошки дах стадиона. Просто речено, нешто што представља дан дербија је изгубљен“, казао је Коковић.
За Коковића навијачи су постали професионалци који у својим чељустима држе спортске клубове.
„Навијачи су постали аутономни субјект. Клубови су у њиховим чељустима и они се морају ослободити тог диктата. Све је то, наравно, повезано и са управама и са неким другим субјектима друштва. Навијачи су само извођачи радова, неко то други планира пре него што се нешто деси“, додаје Коковић.
Решење проблема Коковић види у уљудном понашању свих актера, од тренера до посредника, односно функционера клубова и оних који производе вредности.
„Прво клубови морају да се бране од хулиганизма, да се ослободе диктата хулигана и такозваних навијача. Онда, наравно, и држава мора да ступи на сцену, али то пребацивање лоптице на државу за мене је неозбиљно. Биле су изјаве да Суперлига не може да реши проблем, него да то мора држава. Није тачно. Држава мора да притекне у помоћ, јер држава значи одржање реда.Међутим, чињеница је да пребацивање лоптице само штети“, констатовао је Коковић.
Божо Прелевић иронично закључује да би можда Европска унија могла да помогне Србији да реши проблем хулиганизма. Према његовому мишљењу очигледно је да ће, без сагласности свих актера о решавању проблема навијача, околина стадиона пре и после утакмица и даље личити нa ратну зону.