Тридесетдвогодишњи аутор један је од виђенијих представника новог таласа европских интелектуалаца који сматрају да мултикултурализам уништава демократију и залажу се за повратак држава-нација како би се избегао унутрашњи раздор Европе.
„Одустајање од граница нас је учинило немоћним“, каже Боде, који сматра да је механизам ЕУ, која доноси 80 одсто регулатива које надилазе одлуке националних парламената, недемократски. Његова одбрана државе-нације се не заснива на националној искључивости, већ на уверењу да се унутар граница суверених држава демократија и закони лакше спроводе.
„То не значи да не постоји европска цивилизација или да земље не треба да сарађују једне са другима, већ да та сарадња увек треба да се заснива на сувереном учешћу, а не на политичкој интеграцији, која је, нажалост, била доминантна тенденција последњих деценија“, каже Боде за Фигаро.
„Европска унија не може да буде политички актер, већ може да делује само у сенци и задовољи се административном функцијом заклоњена иза технократске магле Брисела“, сматра Боде.
Пример референдума о европском уставу из 2005. године показује, пише Боде, да када игра по демократским правилима Европска унија доживљава пораз. Недостатке у функционисању ЕУ Боде види и у њеној нејасној спољној политици, коју илуструје и одговор Брисела на кризу у Украјини.
„Европски политичари су неодговорно распалили ионако осетљиву ситуацију и Русија је, наравно, одмах одговорила“, каже Холанђанин који Украјину описује као државу са две нације.
„Констатујемо контра-продуктивне одлуке наших европских лидера, детињастих, наивних и неодговорних, који буквално никоме не одговарају и који сматрају да свет може поново да се исцрта не узимајући у обзир историју и историјске идентитете. Има толико малих лидера који мисле само како да повећају сопствену важност“, износи своје мишљење Боде.
Повратак граница и снажење држава-нација је, сматра Боде, начин да се избегне исламизација Европе.
„На првом месту зато што је то једини начин да се заустави масовна имиграција, а потом и зато што ће то омогућити да се обнове наше економије и смањи социјална напетост“, закључује Боде.