Атина је променила тим за преговоре са Европском унијом и Међународним монетарним фондом који немају слуха за промену правца њене политике, усмерене против сурових мера штедње које су ову земљу довеле на ивицу банкрота.
Уместо харизматичног министра финансија, Јаниса Варуфакиса, значајну улогу у преговорима ће убудуће имати дискретнији Еуклид Цакалотос, заменик министра спољних послова, одлучено је у понедељак.
Никос Хасапопулос, политички аналитичар листа угледног дневног листа „То Вима“, за Спутњик говори о шансама да се постине договор са ЕУ:
„Морају да начине помак јер у Грчкој више нема новца. До краја маја треба платити милијарду и по евра. Премијер је послао поруку да се убрзају преговори.“
До промене у тиму је дошло три дана након неформалног састанка министара финансија еврозоне у Летонији, на коме је као главни кривац за успоравање преговора означен грчки министар финансија. Варуфакис је на свом твитер налогу написао да су међународни кредитори „уједињени у мржњи“ против њега. Један од најснажнијих гласова против слепе политике штедње коју спроводи Брисел још увек има подршку у земљи, али је питање колико дуго.
„Варуфакис ће остати у влади до споразума, после ће отићи. То је информација коју сам добио из владе. Очекујем да ћемо у наредних 15 дана имати споразум, мукотрпан, али ипак споразум“, каже Хасапопулос.
— Да ли је то знак да Грчка мења стратегију?
„Да, чини ми се. Сада јој је потребан споразум и бориће се за њега јер нема избора. Притисак из ЕУ је сваки дан све снажнији, сваки дан стижу изјаве из Немачке, Европске централне банке. Споразум ће лако да прође у парламененту зато што ће за њега да гласају партије деснице и центра, али је проблем је како ће да гласају други парлементи у Европи, нарочито у Холандији, Литванији, Финској и Немачкој. То је сада највећа главобоља грчке владе.“
Криза у преговорима са ЕУ није ипак угасила популарност Алексиса Ципраса. Више од 50 одсто Грка подржава премијера који тражи политички излаз из ситуације у којој Атина не налази подршку Европске уније. „Влада је још увек популарна, има 18 до 20 одсто више подршке него остале партије. Већина верује да води борбу против институција, против Европске централне банке. Упркос притисцима који је терају да прилагођава своју политику, Грчка наставља да се одупире диктату међународних финансијских институција“, закључује Хасапопулос.