Мирне акције протеста, које су трајале већ неколико дана, прерасле су у погром, паљевину, пљачку.
Fire in East Baltimore is at a building that was under construction. Was going to be senior housing #baltimoreriots pic.twitter.com/3HvlfjiJWt
— Christian Schaffer (@chrisfromabc2) April 28, 2015
У овом тренутку познато је да је најмање 15 полицајаца повређено, од тога шесторица тешко, док је неколико десетина људи ухапшено. Све ово у великој мери подсећа на догађаје из Фергусона, града у држави Мисури, где су се прошле године догађаји развијали веома сличним сценаријом, након смрти тамнопутог тинејџера Мајкла Брауна. Талас протеста захватио је многе друге градове САД. У оба случаја узрок протеста је била прекомерна употреба силе полиције према Афроамериканцима, што је поново покренуло дискусије о проблему расизма у САД.
Нереди су натерали председника Барака Обаму да ситуацију узме у своје руке, док је гувернер државе Мериленд Лари Хоган објавио ванредно стање и извео на улице Националну гарду.
„Нећемо толерисати пљачку и насиље које се догодило данас. У вези са тим, ја сам Националну гарду Мериленда ставио у стање борбене готовости, како би могла брзо заузети положаје. Постоји суштинска разлика између протеста и насиља. Они који се буду тако понашали, биће најстроже кажњени“, изјавио је гувернер Лари Хоган.
MORE: Fire brigades arrived to scene; blaze remains out of control http://t.co/z1TzZdrvqQ (photo via @TheLifeofSally) pic.twitter.com/c5Hvb00kWv
— RT America (@RT_America) April 28, 2015
Фреди Греј је преминуо 19. априла након што је задобио фаталну повреду кичме док се налазио у полицијском притвору. Протести су уследили пошто је заменик комесара полиције саопштио да је Греју требало да буде указана медицинска помоћ на месту хапшења, пре него што је стављен у комби са лисицама и без појаса, чиме су прекршена правила службе.
North Avenue.. One block east of Pennsylvania (where the burnt CVS is) #baltimoreriots pic.twitter.com/g8VsCu75p2
— Christian Schaffer (@chrisfromabc2) April 28, 2015
Градоначелница Стефани Ролинг Блек позвала је на смиреност и увела је полицијски сат од 10 сати увече до 5 ујутро.
Надзорник полиције Мериленда наредио је да се распореди 5.000 полицајаца по граду и затражило помоћ 5.000 војника из ширег средњеатлантског региона.
We were just attacked while covering the protests @ConnorInTheNews and @CaseyHarper33 are bleeding pretty bad pic.twitter.com/o8kzQzXpPh
— Trey Yingst (@TreyYingst) April 28, 2015
Командант Националне гарде пуковник Линда Синг рекла је да је да је имала 5.000 војника спремно и да ће их распоредити да штите људе и имовину.
Протести солидарности биће одржани данас широм земље.