Роботизовани војници будућност руске војске

© Sputnik / Владимир Вяткин / Уђи у базу фотографијаВојска Русије
Војска Русије - Sputnik Србија
Пратите нас
Руске оружане снаге ће у скоријој будућности бити опремљене ексоскелетонским оделима који ће драстично повећати снагу и издрљивост пешадије, али и омогућити војницима да са собом носе чак 300 килограма ратне опреме.

Роботизовано одело ће моћи да се контролише можданим таласима, а војници у тој опреми ће моћи и да померају и бацају тешке објекте, као и да скачу много више него обична пешадија.

© yvekЕксоскелетон: Роботизовано одело ће моћи да се контролише можданим таласима, а војници у тој опреми ће моћи и да померају и бацају тешке објекте, као и да скачу много више.
Ексоскелетон: Роботизовано одело ће моћи да се контролише можданим таласима, а војници у тој опреми ће моћи и да померају и бацају тешке објекте, као и да скачу много више. - Sputnik Србија
Ексоскелетон: Роботизовано одело ће моћи да се контролише можданим таласима, а војници у тој опреми ће моћи и да померају и бацају тешке објекте, као и да скачу много више.

Шеф сектора за развој медицинске опреме из руске компаније „Ростех“ Александар Кулиш сматра да ће у наредних пет година бити представљен први неуроелектронски интерфејс који ће омогућити контролу ексоскелетона путем можданих таласа. Према његовим речима, електроимпулси из мозга биће довољни да покрећу вештачке екстремитете на роботизованим оделима.

Реч ексоскелетон (из грчког éxō  „спољни“ и skeletos „скелет“) заправо представља спољни скелет који ће помагати и штитити људско тело.

© WikipediaЕксоскелетони ће моћи да се користе и у цивилне сврхе, а поготову ће бити од велике користи ватрогасцима, као и спасиоцима у ризичним операцијама.
Ексоскелетони ће моћи да се користе и у цивилне сврхе, а поготову ће бити од велике користи ватрогасцима, као и спасиоцима у ризичним операцијама. - Sputnik Србија
Ексоскелетони ће моћи да се користе и у цивилне сврхе, а поготову ће бити од велике користи ватрогасцима, као и спасиоцима у ризичним операцијама.

Ова врста опреме је, наиме, осмишљена да се користи у војне сврхе, како би војници били у могућности да носе велике килаже, али и да буду јачи и издржљивији у борби. Са друге стране, ексоскелетони ће моћи да се користе и у цивилне сврхе, а поготову ће бити од велике користи ватрогасцима, као и спасиоцима у ризичним операцијама.

Природа је сама уредила да многа жива створења имају на себи ексоскелетоне. Чињеница је да чак 98 одсто животиња на нашој планети су бескичмењаци, док 95 одсто уопште ни нема коштану грађу.

Сви бескичмењаци штите себе неком врстом оклопа, односно ексоскелетоном. Улога оклопа је да штити меко ткиво али и да омогући да се мишић повеже са том тврдом структуром.

© WikipediaЕксоскелетон америчке Војске
Ексоскелетон америчке Војске - Sputnik Србија
Ексоскелетон америчке Војске

Поред тога, ексоскелетони на животињама у стању су да буду и водонепропустиви што онемогућава створењима да се осуше.

Поједини инсекти, попут скакаваца, буба-шваби и шкорпиона су савршен пример живих бића на нашој планети који су опремљени ексоскелетонима.

Поред инсеката, ексоскелетонима су опремљени и ракови, крабе, јастози, као и многи други мекушци попут пужева, шкољки, хитона, итд.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала