Zindagi ki talash me @SrBachchan Baby pulled from Nepal earthquake rubble after 22 hours pic.twitter.com/1HKnh37I0g
— Amitabh BachchanClub (@SrBachchanc) April 30, 2015
Светски медији су пренели фотографије дечака прекривеног прашином, којег су спасиоци успели да извуку из остатака порушеног објекта.
Према наводима дневника „Катманду тудеј“, дечак под именом Сонит Авал је потом пребачен у болницу где је добио прву помоћ, а лекари су објавили да није задобио теже повреде, иако се под рушевинама налазио 22 сата.
Infant pulled out of rubble in Nepal, alive and okay — Photo: @kathmandutoday http://t.co/MRhPgwpwEA pic.twitter.com/AE7vT9ds5H
— WHNT (@whnt) April 29, 2015
Спасилачке екипе су до њега стигле „из другог пута“. Наиме, они су до ноћи између недеље и понедељка покушавали да се пробију кроз рушевине до бебе, међутим то су успели тек по повратку на место несреће, након што су чули његов плач.
Дечак извучен из рушевина у Катмандуу
Пет дана после катастрофалног земљотреса, тим америчких спасилаца извукао је из рушевина једне зграде у Катмандуу, 15-годишњег дечака, који је још жив.
Американци су претраживали друго место, када их је непалски спасилачкитим обавестио да је један дечак жив заробљен у оближњој згради, пренео је АП.
Спасилачки тимови су наставили са тешким радом, по киши, тражећи преживеле у рушевинама, после тешког земљотреса у Непалу, али власти сматрају да су шансе да се пронађе још преживелих мале, како се број мртвих попео скоро на 5.500.
Један представник непалског Министарства унутрашњих послова рекао је да број мртвих износи 5.489, као и да је 11.000 рањених, само у Непалу. У суседној Индији и Тибету има више од 80 погинулих.
Док су спасилачки тимови изашли ван града Катмандуа упркос киши, хеликоптери нису могли да долете у најгоре погођена подручја у унутрашњости.
„Тамо можда више нема преживелих“, каже Рамешвор Дандал, начелник Одељења за катастрофе при непалском Министарству унутрашњих послова.
„Кише стварају додатне проблеме. Изгледа да је природа против нас“.
Дандал је рекао иностраним тимовима за спасавање да је њихов посао је скоро готов, јер постоји мала шанса да се пронађе још преживелих.
У операцијама спасавања тренутно учествује 20 хеликоптера непалске војске, приватни и индијски хеликоптери, навео је Лакшми Прасад Дакал из Министарства унутрашњих послова, додајући да се очекује да ће и Кина данас послати хеликоптере.
Многи људи спавали су на отвореном, након потреса, а према подацима УН 600.000 кућа је порушено или оштећено.
Земљотресом је погођено око осам милиона људи, а најмање за два милиона потребни су шатори, вода, храна и лекови, у наредна три месеца.
После главног земљотреса у Непалу се наставио и низ мањих потреса.
Премијер Сушил Коирала је за Ројтерс рекао да би број погунулих могао да достигне 10.000 у коначном билансу.