Шешељев одговор уследио је након позива да се изјасни о хитном захтеву хашког тужиоца Сержа Брамерца да се повуче одлука о његовом привременом пуштању на слободу.
„По мојим инструкцијама су моји правни саветници направили тај одговор, који сам у 10.00 часова званично предао службеници Хашког трибунала у Београду. Тамо су изнесени правни разлози који се тичу захтева тужиоца, а текст мог одговора је у целости објављен на интернету“, каже Шешељ за радио Спутњик.
Лидер радикала подсећа да је Претресно веће Хашког трибунала у новембру прошле године наложило његово привремено пуштање на слободу у Србију, и то без његовог захтева и без икаквих услова.
Због тога Шешељ није ни могао да прекрши услове привременог ослобађања јер, како објашњава у писму, није могуће прекршити услове којих нема.
У документу је такође указано да се према међународном обичајном праву притвор укида сваки пут када нема опасности да се понови кривично дело за које је притвореник оптужен, као и када не постоји опасност од бекства.
У случају Шешеља, како је наведено, кривично дело за које је оптужен није могуће поновити, као што није могуће ни да он побегне из Србије, јер нема пасош.
„Основна поента јесте да сам ја недопустиво дуго био у притвору. Тиме је прекршено моје право на суђење у разумном року, и аутоматски су морали без икаквог условљавања да ме ослободе. Да сам, на пример, у некој од западних земаља био у затвору годину дана, морали би да ме ослободе. Да сам се бранио са слободе када је процес кривични трајао две или три године, морали би да ми изрекну ослобађајућу пресуду. У свим западним земљама. А овде ме држе 12 година. Како то може онда под било коју правну норму да се подведе“, рекао је Шешељ.
На питање каква су његова очекивања у вези с наредним корацима Хашког трибунала, Шешељ је одговорио:
„Мене, искрено да вам кажем, то много не интересује. Ја сам само желео да испуним ту правну форму, како бих имао комплет докумената за моје књиге. А ја њих у мојим књигама најефикасније разбијам“.
Жалбено веће Хашког трибунала позвало је Војислава Шешеља прошле среде да се, ако жели, у року од три дана изјасни о захтеву Тужилаштва да се хитно врати у Хаг.
Претходно је то судско тело 30. марта затражило да се хитно опозове одлука о привременом ослобађању лидера радикала и да му се наложи повратак у притворску јединицу у Схевенингену.
Лидер радикала се у новембру 2014. године после готово 12 година вратио у Србију, пошто је привремено пуштен због лошег здравственог стања.