Јапански премијер борави у САД до краја ове недеље.
Јачање војних веза са САД једна је од актуалних тема током посете Шинза Абеа. На иницијативу Токија, на самиту у Вашингтону ревидирано је Упутство за сарадњу у одбрамбеној сфери. Могуће придруживање јапанске авијације и морнарице снагама САД у Јужном кинеском мору биће у суштини први корак у реализацији „нове мапе пута“ војне сарадње.
Притом, за заједничко војно патролирање одабран је регион где Кина има територијални спор са Филипинима, Вијетнамом, Малезијом, Брунејом, као и Тајваном; и где је Кина у последње време нагло појачала своје присуство. Према верзији САД и Филипина, Кина у том региону подиже на спорним територијама вештачка острва са војном инфраструктуром.
Јапански извор, коментаришући могуће придруживање Јапана Сједињеним Америчким Државама у патролирању овим регионом, истакао је „да смо дужни да покажемо да Кина није власник овог мора“.
Међутим, војни експерт Владимир Јевсејев сматра да САД због сопствених себичних интереса подстичу Јапан на нови талас сукоба са Кином у новој области.
„САД немају довољно ресурса да саме осигурају јачање свог присуства у региону архипелага Спаратли, како би реализовале стратегију повратка у Азију. У тим условима оне су једноставно извршиле притисак на Токио, с оправдањем да је Кина све активнија у том региону, а посебно њена ратна морнарица. Тај корак ће очигледно довести до погоршања јапанско-кинеских односа“, сматра Јевсејев.
Јужним кинеским морем у Јапан плове трговачки бродови и танкери са нафтом. Ова зона је врло удаљена од територије Јапана и одатле не потиче непосредна опасност по јапанску безбедност. Међутим, укључивање Јапана у војно патролирање овим водама фактички значи да их он проглашава зоном својих интереса.
Тим поводом војни експерти сматрају да одлука Токија да започне летове изнад Јужног кинеског мора може да га подстакне да затражи приступ филипинским ваздухопловним базама.
Две земље немају споразум о војној сарадњи, који би био основ да Манила одговори потврдно на могућу молбу Јапана. А то значи да у Југоисточној Азији ускоро може да се појави нови војни савез Филипини—САД—Јапан. Притом, очигледно је да Кина неће бити пасивни посматрач.